Mesajı Okuyun
Old 19-07-2013, 13:15   #11
Av. Caner Arıcı

Alıntı:
Yazan alphukuk
Eldeki daire iskan alındıgında müteahhide teslimi gereken ancak iskan alınmadığicin halen arsa sahiplerinden birinin üzerinedir.açılacak dava bu dairenin satış yetkisinin alinarak eksik iş bedelleri ile iskan için gereken giderlerin buradan karşılanmadına ilişkindir.bu dava tüm kat maliklerinin iştirakiylemi açilmali.teşekkürler

Bence; evet, birlikte açılmalı...

Zira arsa sahiplerinden (veya kat maliklerinden) sadece biri dava açtığında, sadece kendi bağımsız bölümündeki eksiklikler hakkında talepte bulunabilir. Diğer arsa sahipleri veya tüm kat malikleri adına talepte bulunamaz; özetle sorunu tamamen çözmez diye düşünüyorum.

Ayrıca, kat mülkiyetinin kurulabilmesi için iskan ruhsatının alınmış olması gereklidir diye biliyorum. Bu açıdan; iskan alınmadıysa kat mülkiyeti henüz kurulmamıştır zaten ki, kat maliki bulunsun.

İlave yanıtım: Ancak, tüm arsa malikleri birlikte dava açıp; davacılardan kendileri tarafından seçtikleri kişi adına yetki verilmesini, buna muvafakat ettiklerini belirterek isteyebilirler; yani "davacılardan .....'ya yetki verilmesine, aksi kanaatte davacılara yetki verilmesine..." şeklinde terditli talepte bulunulabilir diye düşünüyorum.

Saygılarımla...