Mesajı Okuyun
Old 26-11-2008, 11:28   #2
ISTANAZ

Daha önce bir vakıf kuruluşu yapmıştım.

Öncelikle vakfedilecek g.menkullerin değerini tespit ettirmelisiniz. Tespit gerekçeniz malların vakfa vakfedilecek olmasıdır.

Kurulacak vakfın amacına göre asgari olarak vakfedilecek meblağlar Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından belirleniyor. En az bu miktarda malı vakfa özgülemeniz gerekli.

Vakıf senedini düzenlemeniz gerekiyor. Bu senette bulunması gerekli asgari şartlar konusunda yine vakıflar Bölge Md'den yardım alabilirsiniz. Onlarda örnek vakıf senetleri de bulunuyor. Vakıf senedi noterde düzenleme şeklinde yapılması gerekiyor. Siz yazıp hazırlayın ( tam hatırlamıyorum ama en az 3-4 nüsha gerekli- notere sorabilirsiniz) noter düzenleme şeklinde hazırlandığını belirtir. Noter harcı vakfedilen değere göre alınıyor.
Bu işlemlerden sonra vakıf kuruluşu için dava açmanız gerekiyor. Bu dava hasımsız açılacak. mahkeme V.G.M.nün görüşünü soruyor. Ayrıca vakfı kuranların vakfı kurmasına engel bir durum olup olmadığını araştırıyor. Tapu kayıtları isteniyor.Bunların cevabı gelince hemen karar veriliyor.