Mesajı Okuyun
Old 08-10-2011, 13:35   #75
av.sebahattin

Sayın Meslektaşım,

Eğer ortada bir sorun yok ki, diyorsanız, o zaman zaten yoktur. Eğer bir sorun var ve bu sorun her iki tarafın da aktif çabası ile çözülecekse bu durumda sürtüşmek en iyisidir. çünkü ben bir günde en fazla 10 duruşmaya girerim. ama bir hakim 15- 20 ya da 50 duruşmaya girer. eminim ki her avukatla sürtüşmeye vakti ve psikolojisiyi el vermeyecektir.

Ben de bu zamana kadar hiç bir hakime küfretmedim Yalnız, küfretmeden de sürtüşmeyi bildim. Bundan sonra bana ya da bir avukata laf söyleyeceğinde maliyetini de göz önünde bulunduracaktır. Eğer susarsanız, size kızmasının hiç bir maliyeti olmaz. Bakış açım budur. Topyekin hakimleri dövelim demiyorum yani Saygılarımla.

Bir de bakış açınızı da kınıyorum. Yani bir hakim bir avukata örneğin duruşma sırasında laf söylüyorsa eğer bunu HAK EDİP ETMEDİĞİNE BAKARIZ diyorsunuz. Bu büyük bir gaflettir. Ve avukatların sorun yaşamasının ( eğer yaşıyorlarsa) en büyük nedeni bu bakış açısıdır. Burada yapılacak tek şey, kimin suçlu kimin suçsuz olup olmadığına bakılmaksızın, hakimin avukata, avukatın hakime saygı çerçevesi içerisinde davranmasını sağlamaktır, düşüncesindeyim. Bir de haklının sesinin gür çıkması ilkel toplumlara özgü bir psikolojidir. Buna gerek yok bence.
Saygılarımla.