Mesajı Okuyun
Old 19-08-2010, 11:04   #1
Güleray

Varsayılan Anlaşmalı boşanma şartlarını kabul edersem sonrasında taleplerim için dava açılır mı

2006 yılında severek evlendik, kocamın ailesi tarafından kabul edilemedim, ısınamadılar ve bu bizim birlikteliğimizi çok etkiledi.2007 yine bir aile tartışması sonucu 1 ay evden ayrı kaldı,boşanma davası açtı, sonra vazgeçti. Birkez daha denedik.2009 da kızım doğdu,kocamın ailesi tekrar işin içine girdi, düzenimiz ve mutluluğumuz bozuldu, ayrı zaman geçirmeye başladık, önce odaları, sonra evleri ayırdık, ben iş yerime yakın bir ev kiraladım, o zaman 8 aylık olan kızım için bakıcı tuttum. kendi imkanlarımla ve maddi hiç bir destek görmeden idare etmeye çalıştım, kızımın babasını unutmaması için haftada 3 gün babasını eve çağırıp sabahtan uyuyana kadar diledikleri gibi vakit geçirmelerini sağladım.Kocamla herşeyi konuşabildiğimiz için tanıştığımız ilk günden beri hiç kavga etmedik, ilk ayrı kaldığımız zamanda evlilik psikologuna gittik (doktor; kocamın anne babası ile ilgili konuştuğu, sorular sorduğu için terapiyi bıraktı).3 yılda 3 iş değiştirdi.Kişiliğinin en önemli yanı dürüstlüğünü kaybetti, günden güne de çevresi ve ahlak anlayışı değişmekte. Aynı şehirde ayrı kalmak birbirimizi özlememize yuvamızı kurtarmamıza sebep olacağı yere, onun gününü gün edip haftada 2 saat kızını görmesi ile babalık ihtiyacını görmesi şeklinde gelişti. Tekrar konuştuk başka bir ile gitmeyi güşündüğümü, onaylayıp onaylamayacını sordum, iyi olur dedi.Tayin istedim 400 km uzağa büyük bir ilçeye yerleştim, ayda bir kez gelip hafta sonu evimde kalıyor, kızım bu arada 19 aylık oldu ve babasının başka bir şehirde çalıştığını biliyor. Anlaşmalı boşanma talep ediyor, kızımı her yıl 1 aylığına istiyor, ama bebek sorumluluğu hakkında hiçbir bilgisi yok, kız arkadaşı ile bakacaklarını biliyorum ama 19 aylık kızım babasını başka bir kadınla tanısın istemiyorum.
Nafaka vermeyi kabul etmiyor, aylık maaşı benden daha fazla olmasına karşın aylık 200 tl diye protokole yazmış, her yılda % 5 kadar artıracakmış. anlaşmayı kabul etmezsem bana boşanma davası açacakmış,zaman ve ulaşım açısından daha çok yıpranacağım. protokolü imzalarsan tekrar hakimin nafaka belirlemesi için dava açabilirmiyim.
kızımı 5 yaşına kadar yatılı göndermeme gibi bir hakkım varmı?
bu maddeleri 7 yaşından sonra senede 1 hafta babada kalacaktır ,
15 yaşından sonra 1 ay .. gibi yazabilirmiyim.

saygılarımla