Mesajı Okuyun
Old 12-11-2009, 09:48   #1
Doç. Dr. Özge Yücel

Varsayılan Yrd. Doç. Dr. İrfan Yazman Hocamızı Kaybettik

Ankara Hukuk Fakültesi'nin eski öğretim üyelerinden, Atılım Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İrfan Yazman'ı kaybettik.
Çok değerli hocamızı yarın Maltepe Camiinde uğurlayacağız.

Doğru sözcükleri bulmakta zorlanıyorum. Üzüntümüz büyük...

Aşağıda yaşamöyküsünü aktarıyorum.

"Dr. İrfan YAZMAN 1963’te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı Fakülte’de Medeni Hukuk Kürsüsü’nde asistanlığa başladı. “Kaynakların Türk Medeni Hukukunda Tâbi Olduğu Rejim” konulu tezi ile 1969’da doktorasını tamamladı. Askerlik görevini yerine getirdikten sonra 1971-1973 yıllarında Hamburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Alexander von Humboldt bursu ile doçentlik çalışmalarına başladı. Tez konusu, meslek eğitimi hukuku alanında çıraklık sözleşmesi idi. 1972 yılında Hamburg Üniversitesinde öğretim üyesi olarak ders verdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki öğretim üyeliği görevine 1988 yılı sonuna kadar devam etti. Bu süre zarfında Ankara Üniversitesi DTCF’nde, Hacettepe Üniversitesi İİBF’nde hukuka giriş dersi verdi. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 1984/85 yılında iki sömestr medeni hukuk ve borçlar hukuku dersleri verdi. 1986 yılı yaz sömestrinde Münster Hukuk Fakültesi’nde konuk öğretim üyesi olarak çalıştı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktora sınıflarında medeni hukuk, borçlar hukuku ve karşılaştırmalı hukuk dallarında ders verdi. 30’un üzerinde yayınlanmış kitap ve makalesi bulunuyor.
Meslek eğitimi alanındaki çalışmalarına kamuya yararlı Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayii Destekleme Vakfı’nda (MEKSA) Genel Sekreter olarak devam etti, bu alandaki yasama ve reform çalışmalarına katıldı, kitap ve makaleler yayınladı. 1993-1998 arasında kısa adı TES-AR olan Araştırma Enstitüsü’nün müdürlüğünü üstlendi, 30’un üzerinde eseri yayına hazırladı. 1998-1999’da çocuk işçiliğinin önlenmesi konusundaki ILO sözleşmesi ve tavsiye kararının müzakerelerine ÇSGB Danışmanı olarak katıldı. TESK Danışmanı olarak 1995’tenberi Türkiye-AB Ekonomik ve Sosyal Karma İstişare Komitesi üyeliği görevinde bulunuyor. KOBİ’lerin teminat sorununu çözmek amacıyla 1991’de kurulan kamuya yararlı Kredi Garanti Fonu İşletme ve Araştırma A.Ş.’nin Yönetim Kurulu’nda MEKSA’yı temsil etmektedir.

Dr. İrfan Yazman, Eylül 2003’ten beri atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyeliğini sürdürmektedir."