Mesajı Okuyun
Old 02-07-2007, 21:25   #97
Tulin

Alıntı:
Yazan ParanoidAndroid
Irvin Yalom'un Nietzche Ağladığında adlı kitabında henüz öğrenci olan S.Freud, gördüğü rüyalarla bilinçaltı arasında bağ olduğu tezini ileri sürer. Kitabın kahramanlarından Psikanalist Dr. Breuer, 40 yaşındadır, bir gün gördüğü bir rüyayı dostu Freud'a anlatır. Rüyanın ayrıntılarını tam olarak anımsamasam da 40 adet çöpün elinden kayıp düşmesi, dağılması gibi bir şey görmüştür ve Freud'a göre, bu, Breuer'ün 40 yaş bunalımıdır. 40 yıl, kayıp gitmiştir. Rüyaların metafizik öğeler taşımasından çok bilinçaltındaki korkularımızı yansıtan bir yönü olduğunu (Freud'dan bagımsız ) ben de düşünmüşümdür. Gerçi benim bilincim ve bilinçaltım biraz farklı işliyor Eski bir dost, benim çok geçişken bir bilincim/bilinçaltım olduğunu söylemişti. Gerçekten de, günlük etkilendiğim bir olay mutlaka rüyama giriyor.Ayrıca rüya görürken çoğu zaman rüya gördüğümün "farkında" oluyorum. "Kendi kendine psikanalist" bir yorumla, bu farkındalık durumunun "kontrol etme isteği" ile açıklanabileceğini düşünüyorum ama psikoloji eğitimi almadım; bilimsel bir dayanağı yok bu yorumun
Sevgili Tulinin rüyası da (farkında olduğu ya da olmadığı) korkularının yansıması olabilir.Bu rüyadan -yorum yoluyla (bilimsellik iddiası taşımayan)- çeşitli sonuçlar çıkarılabilir:
Sosyal baskıların Sn. Tulin'in yaşamında fiziksel baskıdan daha önemli bir yer taşıması gibi.(Taşlanırken, açılan omuzunu kapatmaya çalışması, çektiği acıya rağmen o ayrıntıyı yaşamaktan çok etkilenmesi)..
Aile/eş/vs. tarafından önüne baskıcı engeller çıkarıldığı için yapmak istediklerini yapamadığı gibi.. (Ellerinin arkadan bağlanması ve ayaklarında bir ağırlığın olması; kaçamaması)..

Naçizane Bir Not : Okumadıysanız (hatta okumuşsanız tekrar) okumalısınız Nietzsche Ağladığında adlı kitabı

Aaah ahh
Konu rüyamda takılı kaldı)))
O günlerde bir bilen de sizin yaklaşımızla örtüşen şeyler söyledi ben katıldım.
Bunu anlatmamın sebebi "Psişik-reenkarnasyon-bilim ötesi..." ne neden ilgi duyduğumu yaşadığım bir örnekle dillendirmekti.
Yinede teşekkürler düşünüp yorumlamanıza.
Benim açıklayamadığım rüyamın eş zamanlı İranda gerçek olarak yaşanması.Yoksa rüyalarımla vaktinizi almak değil, bu . bende rüyalarımı hep hatırlar ve üzerinde çalışırım.
Yalomun bir çok kitabıyla birlikte Nietzche ağladığındayı da okudum .Size Kemal Sayarı Önereyim.Muhteşemdir.
Sevgiler