Mesajı Okuyun
Old 06-02-2020, 09:05   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Merhabalar meslektaşlarım.
Değişik bir olay ve işin içinden çıkamıyorum!!
Müvekkil Karabük Üniversitesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nde bir dönem eğitim aldıktan sonra sağlık problemleri (doğuştan şeker hastası %40 engel oranı var) nedeniyle özel öğrenci olarak Dicle Üniversitesinde eğitimini tamamlamak istiyor. Dicle Üniversitesinde olan bütün dersleri dilekçenin ekine koyarak yönetim kuruluna sunuyor ve yönetim kurulu da oybirliği ile onay kararı veriyor. Derslerin sayısı, eşleştirmeleri ve derslerin kredi uyumu üniversite tarafından yapılıyor. Daha sonra müvekkil bu derslerin tamamını geçiyor ve KPSS’ye girerek BÖLÜM BİRİNCİSİ oluyor. Mezuniyet ve diploma için Karabük Üniversitesine başvurunca üniversite Dicle Üniversitesinin Programında olmayıp kendi programlarında olan ve vermesi gereken 8 tane daha dersin olduğunu ve kendisini bu şekilde mezun edemeyeceklerini ifade ediyor.
ANCAK yönetim kurulu kararında ders eşleştirmeleri yapılırken bu derslere ilişkin bir açıklama bulunmamaktadır. Müvekkile de bu konuda bir bilgi verilmiyor. Dicle Üniversitesindeki Öğrenciler bu dersleri vererek mezun oluyor. Müvekkili mezun etmedikleri için tercih veremiyor ve bu şekilde bir mağduriyet gerçekleşiyor.

SORU: 1-İptal Davası açarsak mahkemenin ders uyumunun olmaması ve üniversitenin eksik bilgilendirmesi nedeniyle müvekkilin bu dersleri vermiş sayılmasına karar verme ihtimali var mı?
2- Eksik bilgilendirme ve ders uyumunun olmaması nedeniyle gerçekleşen bu mağduriyet için tam yargı davası açıp tazminat mı istemek mantıklı olur?
Sayın Av. Semih Sancar;

Karabük Üniversitesi Yönetim Kurulu'nca Dicle Üniversitesi'ne geçiş için verilen onayda, mezuniyet için fark derslerinin tamamlanması şartının belirtilmesi gerektiği halde bu bilgilendirmenin yapılmamasını idari bir kusur olarak değerlendirmenin mümkün olduğu kanaatindeyim.

1-Bu ihtimalin olduğunu düşünüyorum.

2-Mahkemece talebinizin reddedilmesi durumunda önce üniversiteye yazılı olarak başvurarak tazminat talebinde bulunup ardından yasal süre içerisinde tam yargı davası açabileceğinizi değerlendiriyorum.

Saygılarımla...