Mesajı Okuyun
Old 05-03-2018, 12:28   #1
Konuk

Varsayılan tedbir nafakası-icra-takipsizlik-yeniden icra ve zina

Merhaba sayın avukatlar,

2013 yılında açmış olduğum boşanma davasında lehime tedbir nafakasına hükmedildi ve icra işlemi yaptı avukatım. Ancak daha sonra bu icra işleminin takip edilmediğini ve takipsizlikle sonuçlandığını öğrendim. boşanma davasıda henüz yargıtayda ve sonuçlanmadı. tüm bu olayla resnasınd aben başka birisi ile birlikte yaşamaya başladım ve birde çocuğumuz oldu. resmi nikah olduğundan çocuk eski eşim üzerine kaydedildi.

1-eski eşim bana yeniden bir boşanma(zina nedneiyle) davası açtı ve bu davada nafakanın kaldırılmasınıda talep etmiş. tanıklar 2015 yılından bu yana bu kişi ile birlikte yaşadığımı belirttiler.
2-eski eşim nesebin reddi davası açtı ve karar duruşması 2 ay sonra yapılacak.
3-ben takipsizlikle sonuçlanan bu icra dosyası için yeniden açılması için icra müdürlüğüne dilekçe verdim.

Ancak eşim de icra müdürlüğüne dilekçe vermiş ve benim başkası ile birlikte yaşadığımı, bu konuda hem nesebin reddi hemde zina nedeniyle boşanma davası açtığını dolayısı ile haksız yere verilecek olan bu nafakanın icrasının durudurulmasını talep etmiş.

>Burada sormak istediklerim.

evet 2015 yılında başkasıyla birlikte yaşamaya başladım ama 2013 yılından 2015 yılına kadar 2 yıl nafaka alamadım. eşimin verdiği bu dilekçe ile icra durur mu? yada mahkeme karar verene dek bekletici sebe sayılır mı?

Yeni açılan zina nedneiyle boşanma davasında hakim nafakanın kaldırılmasına karar verirse bu davanın açıldığı tarihten itibaren mi? yoksa tanıkların söylediği 2015 yılından beri mi nafakanın kaldırılmasına karar verir. yada bunları dikkate almadan yasaya göre zina eyleminde bulunduğumdan haksız yere verilmiş nafakanın 2013 yılından bu yana kaldırılmasına şeklinde mi karar verir? bu konuda bilgilendirirsenin minnettar kalacağım. teşekürller.