Mesajı Okuyun
Old 17-07-2017, 12:28   #15
Av.Ufuk Bozoğlu

Dikkat

Alıntı:
Yazan tegese
Sayın Meslektaşlarım

Harcı davacı tamamlamazsa davalının tamamlaması mümkün mü? Davalı vekili harcı tamamlayıp karşı vekalet ücreti yönünden kazanım elde etmek için harcı kendisi tamamlayabilir mi?

Merhaba,

Dava konusunun yapılan keşifle değerinin belirlenmesi üzerine, görülen ilk celsede davacı tarafa harcın tamamlanması için kesin süre verilmesi yasa gereği. Harçlar Kanunu 16., 30.Madde.

Eğer Sayın Mahkemece dava konusu hakkında davacı tarafa harç tamamlaması için süre verilmemişse ve davada yargılama devam ediyorsa, davalının harcı tamamlamasını engelleyen bir kanun maddesi yok. İçtihatla geliştirilmiş bir durum var mı onu bilmiyorum.? Bu halde yargı harcı davalı tarafça tamamlanabilir ve tamamlanan değer üzerinden vekalet ücreti nispi olarak hesaplanmalıdır diye düşünüyorum.

Ancak davacı yan keşif sonrası ilk celse davayı takip etmeyeceğini bildirirse veya verilen kesin sürede gerekli harcı yatırmazsa ve mahkemece yargılamaya devam edilmezse, davalının harcı yatırıp davaya devam edemeyeceğini düşünüyorum. Çünkü; - Davacı açtığı davayı takibe zorlanamaz.

Harç konusu Mahkemece re'sen gözetilmesi gereken bir husus olduğundan Yargıtayca (İstinaf Mahkemesince) da re'sen gözetilmelidir. Eğer harç tamamlanmadan karar verilmişse, harcın tamamlanmak üzere ilk derece mahkemesine gönderilmesi gerekir. Düşüncesindeyim.

Saygılarımla,