Mesajı Okuyun
Old 25-05-2008, 15:46   #37
Akheront

Merhaba arkadaşlar!internet ile aramdaki mesafeler henüz yeni yeni kısalıyor.Öncelikle bunu belirtmek istedim.birkaç gün önce bu siteye giriş yaptım ve biraz gezindim.Ve çok beğendim.Kimlerin emeği geçmiş ise ellerine sağlık.Bu kısacık giriş seramonisinden sonra ben de THEMİS(ki ben bunun nasıl okunduğunu bilmiyorum)neden kadın sorusuna kendimce yanıt vermek isterim.
Tüm söylenenlere katılmakla birlikte ek olarak şu birkaç hususun da gözönünde bulundurulması gerektiği kanaatindeyim:
1-Bu heykeli yapan kişi muhtemelen bir erkek ve her erkeğin de hayatında bir kadın vardır.Belki de bu heykeltraş amcamız heykeli yaparken sevgilisi olan kadına bir jest yapmak istemiştir,veya belki de bir özür yerine geçmek üzere çekiçi eline almıştır.
2-Veya belki de dönemin bakanlar kurulu alelacele bir adalet sembolü bulmak zorunda kalmışlardır(mesala tebaa senatonun önünde bangır bangır bağırıyor,heran bir isyan başlayabilir)ve içerine hemen konsülün yanında bulunan heykeli,işte bu,bu adalet sembolümüzdür!demişler ve sonuçlarını düşünmeye fırsat kalmadan bunu halka arzetmişlerdir.Takdir edersiniz ki bu heykel maaşlı zavallı bir saray heykeltraşı olan amca tarafından salt göze hitap etmesi için yani estetik kaygılarla yapılan THEMİS heykeldir.
3-Veya belki de ne bileyim kadınlardan(daha doğrusu erkek olmayanlardan!zira hem o dönemde ve hem de 18.yy a kadar kadınlar erkeklerin emrine amade birer eşya muamelesi görmüştür)daha fazla faydalanmak için(düşünsenize birileri sizi son derece güçlü bir şekilde pohpohluyor) düşünülmüş bir cinlik olabilir.Sonradan unutulmuş ve bugüne kadar intikal etmiş olabilir.
4-Ya da dönemin kralı heykeltraştan adalet için bir sembol yaratmasını istemiş ve heykeltraşta zalim ve kadına düşkün(aynı zaman da bir çöplükte iki horoz ötmez temel felsefesiyle hareket eden) kralının zulmünden kurtulabilmek için(tabi tabi!eğer kral heykeli beğenmezse amcayı kafasından mahrum bırakabilir) hem hoş(zira kadındır)ve hem de zararsız,güçsüz,horozlanamayacak(tamam kral biraz aptal ama neticede O bir kraldır)bir heykel yaratmış ve kamunun bilgi ve olmayan takdirine arzetmiştir.
5-Biraz(?) paranoyakça ama belkide THEMİS bir kadın değildir.Belki de O hem erkek hem kadındır yada ne kadın ne erkektir(çünkü o dönemde kadının elinde kılıç-kalkanla dolaşmaz,erkek te elinde adaletle dolaşmazdı)...
Benden şimdilik bu kadar örnekler çoğaltılabilir ama okuyan kişi "yeter be kes saçmalamayı" deyip sıkılabileceğinden kısa(?)kesiyorum.Sürçü lisan ettiysem(doğru yazdığımdan emin değilim)affola.Hepinize saygılar.