Mesajı Okuyun
Old 18-05-2008, 00:35   #31
Gemici

Alıntı:
Yazan RıFaT
Etimolojik olarak erkek kelimesinin ‘er’den gelir.Er olgunlaşmış demektir.Çocukluktan çıkmış demektir.Yani rüşdünü ispatlamış demektir.Yani kısaca ‘er’liğin kadını erkeği olmaz.Er,aynı zaman da asker demek olduğunu da unutmayalım.’Er’den sonra erk gelir.Erk Kuvvet demektir.eskiden pazuuydu.Erkek ise kendi de bulunan kuvveti olgunlukla kullanan demektir.Erkek diye tanımlanan kaba kuvvete hoyratça kullanan değil,olgunlukla kullanan kimsedir.Erkek gibi kadın kasıt bu anlamdadır.

Bu durumda kadın nedir diye açıklama yapmıyacam.Her şey zıddı ile kaim olduğuna göre.(Zıdlık,tamamlama,’bir’leme,’bir’leşme anlamındadır. )

Erkeklik ve kadınlık, dişilik ve erillik sadece Türkçede değil bütün dillerde, daha doğrusu tabiatta var olan biyolojik bir olgudur. Eğer bu kelimelerin etimolojik kökenlerini arıyacaksak, diğer dilleri de hesaba katmalıyız. Kadın sadece erkeğin zıddımı dır, yoksa başlı başına bir olgumu dur?

Biyoloji bir bilim olarak olarak Türkçe kavramları mı kullanıyor dersiniz? Kelime kökü zaten Türkçe olmayan biyoloji bilimi, erkekliği ve dişiliği birbirinden ayırmak için, Latincede, eski Yunancada, İngilizce'de ve Farnsızcada başka bir kelime bulamadı da Türkçe'deki 'er' kavramını mı aldı dersiniz? Biyoloji keliemsinin kendisini biz batıdan almadık mı? Dişiliğin ve erilliğin ne olduklarını biz mi bulduk yoksa ilk olarak? Ne dersiniz dişiliğin ve erilliğin dilden önce var olduğu ve biyolojik bir gerçek olduğu düşüncesine? Er kavramının kadınlarıda(dişileri de ) kapsadığı fikri ilginç bence. Olayı bir de tersinden almaya ne dersiniz. Erkekliği (erliği) dişiliğin zıddı olarak görmeye? Mademki herşey kendi zıddı ile kaim, o zaman erkekliği kadınlığın zıddı olarak görsek nasıl olur?

Alıntı:
Yazan RıFaT
Köpernik konusuna gelince Mısırlıların veya Mayaların astronomi hesaplamalarına,bilgilerine biraz insafsızlık yapmış olmuyor muyuz?Şunu da unutmadan geçemiyecem kadim yunanın da felsefeyi mısır’dan almış olma ihtimallerini de…

Ben herhangi bir kimseye insaflı veya insafsız davranmak için herhangi bir iddia da bulunmuyorum. Sadece Kopernik'ın, Kepler'in ve Galile'nin bilim dünyasına getirdiği yeni dünya görüşünden bahsediyorum; eğer aksini iddia ediyorsanız, kimin ne zaman ne dediğini belirtin lütfen. Varmıydı Galileden önce dünyanın güneş etrafında döndüğünü söyleyen?

Alıntı:
Yazan RıFaT
Biyoloji tüm canlılar konusu iken tıp konusu ise sadece insanlardır.Tıp biyolojinin bir alt dalıdır.

Ben hayvan hastalıkları ile uğraşan veterinerleri de tıpla uğraşan kişiler olarak biliyordum? Yanlış mı?

Saygılarımla