Mesajı Okuyun
Old 10-07-2007, 21:50   #44
mehmet sirn

arkadaşların cevaplarını okurken kaybettiğim davalardan birkaçı aklıma geldi. Bu davalarda, neden kaybettiğimi hala anlayabilmiş değilim. (çok ciddiyim )
Bu davalardan bir tanesini anlatayım.
Ağır Ceza Mahkemesindeki davaya çok iyi hazırlanmıştım ve dosyadaki tüm evrakların içeriğini çok iyi biliyordum. Dava sonucunda karar aleyhimize verildi, müvekkilin mahkumiyetine karar verildi. Hakimin neden aleyhe karar verdiğini öğrenmek için merakla gerekçeli kararın yazılmasını beklemeye başladım. Gerekçeli karar yazıldı ama sadece iki satır yazılmış. Sunduğumuz yargıtay içtihatları ve dilekçelerimizde ileri sürdüğümüz hususların hiçbirine yer verilmemişti.

Kararı temyiz ettim tabiki... Yargıtay içtihatları olayımızla birebir örtüşüyordu, müvekkilin beraat etmesi gerekiyordu. Mahkemede ileri sürdüğümüz ve araştırılmasını istedğimiz hususları temyiz dilekçesine yazdım ve dilekçeyi yargıtaya gönderdim. Geçenlerde dosya yargıtaydan döndü. Karar ONAMA.

Yargıtayın kararında gerekçe yok. sadece usul ve yasaya uygun olan hükmü onamış.

Ben bu davayı neden kaybettiğimi nasıl öğreneceğim? İlla gidip hakimle mi görüşmem lazım? TÜM MAHKEME KARARLARININ GEREKÇELİ OLMASI ZORUNLU DEĞİL MİDİR?