Mesajı Okuyun
Old 20-09-2019, 15:23   #2
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan Av.Ufuk Bozoğlu
Arkadaşlar merhaba;

HUAK 18/2 icra edilebilirlik şerhinin arabulucunun görev yaptığı yer Sulh Hukuk mahkemesinden talep edilebilir derken; çekişmesiz yargı işinde genel yetkili olan “kanunda aksine hüküm bulunmadıkça, talepte bulunan kişinin veya ilgililerden birinin oturduğu yer mahkemelerinin” yetkisini kaldırmış mı oluyor?

Öte yandan, HUAK Yönetmeliği 21/3 maddesinde de genel yetki kuralının geçerliliği ifade edilmiş.

Yönetmelik kanunun önüne geçemez diye mi düşüneceğiz? Yönetmelik sonra tarihli diye öncelik ondadır mı diyeceğiz?

Kısaca; Arabuluculuk anlaşma belgesine icra edilebilirlik şerhi vermeye yetkili mahkeme veya mahkemeler hangileridir?
Bir de, bu şerh dosya üzerinden yapılacak inceleme ile verileceği için, dava hasımsız olarak açılmalıdır diye düşünüyorum. Deneyimlediniz mi?

Saygılarımla,

Meslektaşım merhabalar. Deneyimlemedim ama deneyimlemek üzere olduğum için biraz araştırmıştım.

21/6 : (6) Taraflar ve avukatları ile arabulucunun birlikte imzaladıkları anlaşma belgesi, icra edilebilirlik şerhi aranmaksızın ilam niteliğinde belge sayılır.
durumu var mı?

21/3 : Dava açılmadan önce arabuluculuğa başvurulmuşsa, anlaşmanın icra edilebilirliğine ilişkin şerh verilmesi, çekişmesiz yargıya ilişkin yetki hükümleri yanında arabulucunun görev yaptığı yer sulh hukuk mahkemesinden talep edilebilir.
Denmiş. Ben buradan genel yetkinin yanına arabulucunun görev yaptığı yer mahkemesi de yetkili olarak eklenmiş diye anlıyorum.

Ancak; mahkemelerin sizin gibi; normlar hiyerarşisine dikkat edeceğini sanmıyor ve doğrudan arabulucunun görev yaptığı sulh hukuk mahkemesini; görevli ve yetkili sayacağını düşünüyorum.

Bence en garantisi yönetmelikte belirtildiği üzere; arabulucunun görev yaptığı yer mahkemesinden talepte bulunmak.

Ayrıca bu linkte tartışılmış. http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=110764