Mesajı Okuyun
Old 05-08-2011, 12:08   #69
av.yağmur deniz

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
"Avukatlık sınavı getirmekten başka çare yok" fikri, özel üniversite mezunlarının sınavı geçemeceği kuşkusundan mı kaynaklanmaktadır?

Şöyle bir iddiam var; avukatlık sınavı olursa, bu sınavda başarılı olanların çoğu da özel üniversite mezunları olacaktır. İddiam gerçekleşirse, özel üniversitelere bakışınız değişecek mi?

Bana kalsa, özel üniversiteleri sadece özel alanı ilgilendiren fakültelerle sınılandırırım; güzel sanatlar, radyo televizyon gibi...

Hukuk veya Tıp fakültesi gibi hassasiyeti ve özeni yüksek olan alanlar, özel üniversitelerden derhal çekilmeli ve devlet üniversitelerinde de bu alanlar acilen ıslah edilmelidir...

Kolay Gelsin...
özel üniversiteleri kaldırmak bence en güzeli ancak bunun önüne geçilemeyeceğini tahmin ettiğim için artık mesleği korumanın yollarını düşünüyorum.Eğer sınavda başarılı olacaklarsa ona bir sözüm olamaz ama hiç yoktan bir eleme yapılır meslaği kazanan insanlar yapar.Bugün öğretmenler dahi eğitim fakültesini bitirmelerine rağmen bir yeterlilik sınavına girmiyorlar mı?Avukatlık fakültesi olmadığına göre, her hukukçunun avukatlık yapması ne kadar doğru?Kesinlikle yaş ve sınav şartı getirilmesi kanaatindeyim.Baroların çalışma yapması lazım.