Mesajı Okuyun
Old 25-04-2007, 20:28   #60
calikusu_kamuran

Acil

Alıntı:
Yazan ISIL YILMAZ
.................................................B urada amaç, otoritenin dediğinin aksini yap mıdır, gerçekten? Bunu nasıl anlarız ve bu mit bağlamında nasıl izleriz? Miti kurgulayan bunu bize nasıl aktarmıştır ki, Lilith'in "illa ki aksiyim, illa ki burnumun dikine gideceğim" tavrı içinde olduğunu düşünürüz? Ya da miti kurgulayan bize bunu hiç böyle aktarmamıştır da okuyucu olarak biz, kendi algılarımız nedeniyle mi bu metni böyle okuruz? Belki meseleye buradan yaklaşırsak, erkek okuyucu ve kadın okuyucu yorumlarıyla bu başlık daha da zenginleşir.

Saygılar.

Yukarıdaki tüm açıklamarınızı kapsayacak cevap yazmış iken bir sorun nedeniyle yazdıklarım tümden silinmiştir. Olsun, önemli olan aslen şu yukarıdaki alıntıdır.
Evet, beni gayet iyi anlamışsınız, sizden üstte olana karşı çıkın da nasıl çıkarsanız çıkınız anlayışı apaçık ortadadır. Konuyu gerçekçi boyutta mı götürmek istiyorsunuz yoksa hayali boyutta mı götürmek istiyorsunuz anlamadım gitti doğrusu. Eğer gerçekçi boyutta götürmek isterseniz ben hazırım, yok hayali boyutta götürmek isterseniz çok geniş hayal gücüyle donanımlıyım şükür. Önce okuyun denip duruluyor, feminizm hakkında her kadının bildiği kadar her erkek de bilgi sahibidir. Bilinmiyor diyor iseniz, buyrun tanımlamasını yapınız, elbet hayatımızın içindeki bir gerçeği tanımlayacaksınız ki bilmesek bile anlayacak durumdayız yani. Tanımınızı dörtgözle ve saygıyla beklemekteyim.

Fikirler kimsede pişik yapmamalı denilmiş, uymuşum, Lilith ile Havva arasındaki farka geçelim artık denilmiş yine uymuşum. Lilith ile Havva arasındaki farkı çoktan anlatmaya başlamışım yani ben, daha ne yapayım yani. Burada bir erkek olarak Adem babanın savunmasını yapacağım ki hemcinsimdir.

Yazan kadınlar arasında emin olun görüş birliği yok. Bırakın, kendi içinde bile tutarlı olmayan fikirler var ve ben inanıyorum ve duyuyorum ki BENİM ERKEĞİM BENDEN GÜÇLÜ DEĞİL İSE ERKEĞİM OLAMAZ diyen kadın çoktur.

Lilith, feminist ise feminizme az da olsa hak verirliğim ortadan kalktı ve asla feminist dünya ile ortaklığım olamaz. Feminizm ile belirtilen Lilith efsanesi arasında ilişki var ise ben şu an feministim desem STATÜ değiştirmiş bir insan olacağımın bilincindeyim. Nihayet anlıyorum ki feminizm belli kesim kadınlarına has bir fikirler manzumesi olarak yürümekte gibidir. Bu bakımdan teşekkür ederim aydınlatmanız için. Ben bilimsel yanını görmeye çalışmıştım ama sanırım bilimsel tartışma istenilmiyor tarafınızdan. Mantık süzgecinden geçirin ki benimle aynı sonuçlara varacaksınız, salt hemcins menfaatleri açısından bakmamakta yarar vardır. Tutarsızlıklar çoğunluk gösteriyor fikirler içinde.

Gelelim Lilith ile Havva" ya;

Diyelim ki otoritemiz BİLİMDİR. Ne Tanrı, ne Adem ne de bir başkası olsun otorite. Otorite bilim olsun ve Lilith, bilime karşı gelmiş olsun, böyle bir durumda Lilith feminist mi oluyor yoksa bir başka şey mi oluyor? Bakınız o günlerin bilgisi farklı olabilir ve bugünlerin bilgisi daha farklı olabilir. Eğer kadınların erkekler gibi eşit haklara sahip oldukları bugünün bir bilgisi ise neden bunu Lilith" e milithe dayandırmaya kalkarsınız ki. Önemlisi çağlar ilerler ve insanlar çok şeyleri kendi kişisel çıkarları doğrultusunda değiştirler, en yüce değerleri bile insanlar çekinmeden harcarlar, bunlar bilinirdir. Diyelim ki Adem, Lilith"e Bilim öyle emrediyor dedi ve lilith buna karşı geldi, böyle bir durumda bu konuyu işleyiş tarzınız ne olacaktı diye düşünüyorum ben.

Görülmektedir ki karşı tarafça yazılan yazılardan yola çıkarak yorumlar sonuçlar elde etmişim. En nihayet tekrar söylüyorum, eğer bugünün kadınları Havva" nın kızları ise asla Lilith olamazlar. Ama bizi kandırıyor idi iseler ve aslında Havva diye biri yok yalnızca Lilith diye biri var idi ise kesinlikle söylüyorum bir Lilith olabilir bütün kadınlar. Yani bilimsel gerçekler hep konuşacaktır, istesek de istemesek de. Lilith gerçekleri görüp gerçeklere göre davranmış idi ise İLK BİLİM KADINI OLABİLİR denir ve burada işi Tanrıya veya bir başka şeye dayandırmaya bile gerek yoktur. Bilimin dediği ne ise zaten Tanrı dediği de o olabilir. Lilith devrinin gerçek kurallarını taşımayan söz, otorite sözü olamaz zaten, aksine bir aldatmaca olabilir. Önemlisi sen aşağısın, diğeri yüksektir gibi sözler hakikaten otorite tarafından beyan edilmişmiş midir, bunları da sorgulamak icap eder ki elbet erkekler iktidar sahibi iseler yerlerini korumak için gerçek dışılıklara başvurabilirler, her iktidar sahibi bunu yapmıyor mu?

Keşke kadınların ayrıcalıkları olmasaydı da bizler gibi şuracıkta askerlik görevi yapsaydılar, daha iyi olurdu, bence kadınlar hayatın her alanına akıllarını temas ettirmeliler bu hem kendileri ve hem biz erkekler için en iyi olan olacaktır. Bunları söylemem için, Lilith" e milithe ihtiyaç da duymaz insan. Bir şey söyleyince kendini anlamayan bir kadını yük olarak taşımak zorunda kalan her erkek bilir bunu. Kadınlar kendilerini bir yük olarak erkeklere taşıtmadıkları gün, emin olun ancak bir FEMİNİST olabilirler.

SAYGI VE SEVGİLERİMLE