Mesajı Okuyun
Old 25-04-2007, 09:16   #59
ISIL YILMAZ

Sn.calikusu_kamuran,

Sözlerinizin bende yarattığı özel bir rahatsızlık yok, özür dilemenizi gerektirecek bir konu da yok. Benim gibi, feminizim alanında tartışmaya alışık kadınlar bu tür sözlere karşı bir bağışıklık geliştireli epey oluyor.

Benim temelde söylemek istediğim şudur : Feminizm, ne olduğu bilinmeden üzerinde çokça fikir (!) beyan edilen bir konudur. Arzum, bu düşüncenin ( feminizmin ) ne olduğunun en azından ana hatlarıyla araştırılması ve bundan sonra beyanda bulunulmasıdır. Feminizm, basit bir kadın-erkek ilişkisi değerlendirmesi ya da kadın hakları manifestosu bütünü değildir. Ne yazık ki, feminizm çoklukla "şaka gibi" algılandığından bu kuram incelenmez. Bu da tüm tartışmaların görece kısır bir zeminde kalmasına sebep olur. Feminizmi biraz da olsa okumanız konusunda ısrarcıyım. Çünkü, okunsa idi şu söylenmezdi gibime geliyor :

Alıntı:
Madem ki feminizm akli bir konudur öyleyse niçin mistisizme dayandırılmaya çalışılır, eğer kökeni akıl der iseniz neden akli olmayan dayanaklar aranıyor?

Yok ki böyle bir dayanak arama çabası. Yazılanlara bakın, mitler aktarıldı ve mitlerin bakış açılarının çağa göre tartışılması konusunda ( en azından bu başlığa yazan kadınlar arasında ) bir görüş birliği var.

Alıntı:
Dikkat edilirse feminizmin esasta kadınlara mı yoksa başka ideallere mi hizmet ettiğini araştırmak gerektir demişim

Evet, dikkat ettim, bunu demiştiniz. Başka ideallerden ne murad ettiğinizi bir anlasak oraya da geleceğiz, ama...

Alıntı:
Şimdi eğer feminizm ile lilith arasında sıkı bir ilişki var veya kuruluyor ise Lilith" in niteliklerine sahip olan kişiler ancak feminist olabilir denmek gerekir

Sn.calikusu_kamuran, müsaadenizle, insaf diyeceğim. Lilith'in niteliklerinden bahsettiğimizde öne çıkardığımız nedir? İtaat sorunu değil mi? Yok bebek yemiş, yok şeytanla sevişmiş, biz de bunu yapalım feminist olalım, dediğimizi düşünmüyorsunuz herhalde. Kaldı ki, bu mitte yer alan sevişmenin ancak şeytanla yapılabileceği kabulünü de tartışabilir ve alt anlamını arayabiliriz.

Alıntı:
Sizce burada reklam mı yapıyorum

Evet, sanırım yeni kasetiniz çıkacak. Sn.kamuran, bunu nasıl soruyorsunuz, anlayamıyorum? Benim reklamcılık merkezli açıklamam , beyin fırtınası dedikleri ( hiçbir zaman ne işe yaradığını anlamadığım ) şu fikir uçuşmalarını eleştirmek, zeminsiz , bilgiye dayanmayan fikirlerin yamru yumru kanatlarını izlemekten yorulmam nedeniyle yapılmıştır.

Şimdi gelelim Lilith'e ve Havva'ya.

Alıntı:
Lilith" e Ademle birlikte olması gerektiği söylenmişken

Kim söylemiş? Tanrı. Burada Tanrıyı inançtan koparıyor ve metaforik bakımdan en büyük otorite olarak alıyorum. demek ki, Lilith, bu otoriteye karşı çıkmıştır. Havva ise, çıkmamıştır. ( Bu miti, tanrısal bir metin olarak izleme niyetlisi iseniz - ki tamamen kul yapısıdır, kanımca - zaten tartışma burada durur, çünkü inançları tartışmaktan hem hoşlanmam hem de böyle bir kısır döngünün tarafı olmak istemem. )

Burada amaç, otoritenin dediğinin aksini yap mıdır, gerçekten? Bunu nasıl anlarız ve bu mit bağlamında nasıl izleriz? Miti kurgulayan bunu bize nasıl aktarmıştır ki, Lilith'in "illa ki aksiyim, illa ki burnumun dikine gideceğim" tavrı içinde olduğunu düşünürüz? Ya da miti kurgulayan bize bunu hiç böyle aktarmamıştır da okuyucu olarak biz, kendi algılarımız nedeniyle mi bu metni böyle okuruz? Belki meseleye buradan yaklaşırsak, erkek okuyucu ve kadın okuyucu yorumlarıyla bu başlık daha da zenginleşir.

Saygılar.