Mesajı Okuyun
Old 29-03-2007, 22:58   #37
calikusu_kamuran

Acil

Alıntı:
Yazan korayad
Sayın Hekimbaşı,

insanları tahrik edip ortalığı karıştırdıktan sonra olup bitenleri izlediğinizi düşünüyorum.Ve sanırım bundan büyük zevk alıyorsunuz. Merak ettiğimden soruyorum:bir tür deney mi yapıyorsunuz?

Syn. korayad, Üstadım, insanlar fikirlerini bırakınız açıklasınlar ne var ki bunda anlamış değilim, ilk mesaja iyi bakarsanız, Hristiyanlık ve Musevilik ölçütünde olaya bakıldığı aşikardır, diğer dinler bakımından bakılmasında ne sakınca vardır, ayrıca en önemlisi bilimsel bakımdan bakılmasında ne sakınca vardır. Tüm bakış açılarını hikaye olarak görebilirim, ben kendi açımdan ve önemlisi Bilimsel bakış açısı derim, en önemlisi ortada hakikaten bilimsel bir bakış mı vardır yoksa belli iktidar çevrelerinin menfaatlerine hizmet edecek şekilde YORUMLAMA mı vardır? Konu esasta budur kanaatindeyim. Anlatımlardaki olaylar belli ki DÜNYA ALEMİNDE YERÇEKİMLİ bir ortamda geçmiştir, ben onu görmeye başladım, öyleyse dünya gerçeklerine uyacak açıklamaları yeğlerim.

ALINTI: IŞIL YILMAZ: Aynen cadılığa yüklenen anlam gibi. Şimdiki araştırmalar "cadıların" çoğunun elinde ciddi sermaye birikimleri olan otacılar olduğunu söylüyor,bize. Özellikle Alman araştırmacılar, bu sermaye birkiminin kiliseyi kızdırdığını ve bu kadınların günahkar,büyücü ilan edilip yakıldığını anlatıyorlar. Malum, kadınlığın "gizemi" diye, çağlar boyu yutturulmaya çalışılan şey, kadının akıldan uzak, keşfedilemez, anlaşılamaz bir doğası olduğu fikridir. Lilith de aynı fikirden payına düşeni almıştır, almaktadır.

Velhasıl, Lilith'in tanrısı değildir feministlerin ilgisini çeken. Lilith'in kendi varoluşu ve duruşudur. Bu varoluş ve duruş karşısında neler söylenildiği, neler düşünüldüğüdür. Lilith, bir zamanlar şeytan yaftası yemişken neden iadei itibar gördüğüdür? Bunun arkasında, kadınlar itaat eder fikrinin aşınması mı var, gerçekten? Varsa, bu aşınmayı neler ortaya çıkardı? ( Herhalde itaatkar kadınlardan bıkan erkekler değil. )

Lilith tartışmasının puta, tanrıya sıkıştırılmasını doğru bulmuyorum. Fikirler, kimsede pişik yapmamalı.

Evet, fikirler kimsede pişik yapmamalı ama BİLİME Mİ HİZMET EDİYOR YOKSA bilimsel olmasa da BAŞKA ÇEVRELERE Mİ onu bilmek lazımdır. Örneğin, bugün kadınların erkeklere karşı kendi hakları için başkaldırısı vardır diyelim, ve bu amaçla bu başkaldırının aslen ta baştan var iken bu güne kadar ertelenmiş bir başkaldırıyı ertelenmişlikten kurtarıp yeniden diriltme çabaları vardır diyelim ve bunu ilk insana dayandıralım, bu durum hakikaten bilime mi hizmet ediyor yoksa bir başka çevrelere mi yoksa hakikaten BUGÜNÜN KADINININ somut sorunları için böyle bir efsaneye mi ihtiyacı vardır yoksa gerçek ne ise ona mı ihtiyacı var. Eğer en nihayet, var olan gerçeklik tam gerçekliği ile ortaya konacaksa herkes buna hazırdır diye düşünüyorum ama gaye farklı ise onu bilemem. Asıl görülmesi gereken EN TEPEDE BU EFSANEYİ BAŞLATANLARIN amaçlarının ne olduğunu bilmektir.

Ama konu bırakınız yürüsün bence, ortaçağ yasaklamacılığı insanlığa hiç bir şey kazandırmamıştır. BIRAKINIZ BÜTÜNÜ GÖRELİM. Tartışma sonuna kadar yürümeli bence. Sonuçta zaten inanan inanır, inanmayan ise inanmaz, çünkü efsane ama birgün gerçekliğini bulabilecek araştırmalar olabilir, fakat bugün için yanlış emellere hizmet etmemesi düşüncesindeyim.

SAYGILARIMLA