Mesajı Okuyun
Old 29-03-2007, 22:35   #33
calikusu_kamuran

Acil

Alıntı:
Yazan ISIL YILMAZ
Lilith tartışması herhangi bir şekilde feminizme dayanak arama amacı gütmez. Mitlerin gerçeklikle ilişkileri değildir, burada konu. Mitlerin algılanış biçimidir.

Lilith'in zamana göre nasıl algılandığının analizi, bazı çıkarımlar yapmamıza vesile olabilir. Lilith'e bugün, başkaldıran ilk kadın diyoruz, eşitliğinin farkında olan ilk kadın. Dün Lilith'e , şeytan demişlerdi. Mitlerin farklı okunma biçimleri var, bu biçimler kafalardaki, çağlardakı bakış açısını görmek bakımından yararlıdır.

Mesele ne bir din meselesidir, ne de put. Lilith'e böyle bakılıyorsa, bunun günahı Lilith'de değildir; bakış açısında ve çağdadır.

Aynen cadılığa yüklenen anlam gibi. Şimdiki araştırmalar "cadıların" çoğunun elinde ciddi sermaye birikimleri olan otacılar olduğunu söylüyor,bize. Özellikle Alman araştırmacılar, bu sermaye birkiminin kiliseyi kızdırdığını ve bu kadınların günahkar,büyücü ilan edilip yakıldığını anlatıyorlar. Malum, kadınlığın "gizemi" diye, çağlar boyu yutturulmaya çalışılan şey, kadının akıldan uzak, keşfedilemez, anlaşılamaz bir doğası olduğu fikridir. Lilith de aynı fikirden payına düşeni almıştır, almaktadır.

Velhasıl, Lilith'in tanrısı değildir feministlerin ilgisini çeken. Lilith'in kendi varoluşu ve duruşudur. Bu varoluş ve duruş karşısında neler söylenildiği, neler düşünüldüğüdür. Lilith, bir zamanlar şeytan yaftası yemişken neden iadei itibar gördüğüdür? Bunun arkasında, kadınlar itaat eder fikrinin aşınması mı var, gerçekten? Varsa, bu aşınmayı neler ortaya çıkardı? ( Herhalde itaatkar kadınlardan bıkan erkekler değil. )

Lilith tartışmasının puta, tanrıya sıkıştırılmasını doğru bulmuyorum. Fikirler, kimsede pişik yapmamalı.

Değerli Üstadım, ben şunu anlıyorum artık, BİLİMSEL BEYİN OLUŞUMU çok iyi bir şey her yöne lastik gibi çekilebilen bir insan aklı için. Ayrıca çok haklısınız ki mitlerin algılanış tarzındaki bu değişimler hangi iktidarların işine yarıyor da böylesi değişimlere uğruyorlar, BEN ŞUNA İNANIYORUM, insanlık alemi para/güç getirecek her şeyi yerli yersiz kendi amaçları için alet olarak kullanmaktadırlar ve kimileri ise bu iktidar sahiplerinin ARAÇ olarak gördüklerini AMAÇ/İNANÇ olarak görmektedirler ki iktidar sahipleri için geniş kitle tarafından ne olarak algılandığı hiç önemli değildir onlar işlerine bakadururlar, gerisini hiç önemsemezler, yok bu değerler için binlerce insan katledilmiş yok yakılmış hiç önemsemezler, onlar iktidarlarına faydalı mı ona bakarlar. KISACA duygusal bir birey olmamak hayata genel insan menfaatleri doğrultusunda bakan birey olmak dileğimle. Bilimsel insan olmak dileğimle. Herşey yazınızda alenen ortadır, amaçlar bambaşkadır. Mitlerin anlamının değişmesi gerekiyorsa, BİLİMSEL MENFAATLER için değiştirilmelidir yoksa bir kısımın hamasi istekleri için değil. Şu da var ki hayata bakarsak satılan şey daha çok ticari mallar değil, onların DUYGUSAL yönleridir. En son marka telefonu neden satın alırım oysa 10 gün oldu alalı öncekini, çünkü toplum içinde karizmam olsun diye.
Yanızın için teşekkür ediyorum,
SAYGILARIMLA