Mesajı Okuyun
Old 17-03-2007, 20:31   #78
Hekimbaşı

Varsayılan Devrimcileri kim susturabilir, ben mi?

Sn.Ergin,

Hiçbir yazımda sizi veya belli bir bireyi karşı devrimci olarak nitelendirmedim. Her zaman belli bir görüşü hedef aldım. Bu nitelemeyi ortaya atan da ben değilim. Bu grupta açtığım iki başlığı incelerseniz, kimlerin bu nitelendirmede bulunduklarını anlamamanız mümkün değil. Ben de onlarla ve Atatürk' le aynı görüşteyim. Sn.Metin' in ve sizin bu konuda göstermiş olduğunuz çabayı da saygıyla karşılıyorum. Ama benim bu görüşlerimin gençleri ürküttüğü, kaçırdığı görüşünüze katılamayacağım ne yazık ki. Hiçbir devrimci onun, bunun, veya da benim görüşlerimle korkup susmaz. Susmamalı. Buyursunlar, burada veya diğer başlıklarda konuşsunlar. Yazık ki isterim diyemiyorum; ama isterdim ki, bana da yanlışlarımı göstersinler, sıkıştırsınlar, yerden yere vursunlar. Ne kadar mutlu olacağımı size anlatamam. Kızarım, ama yanlış yaptığım için kendime; sevinirim, bu ulus ve geleceğimiz adına.

Tıp dünyasından çıkıp da diğer öğretilerle veya halkla iletişim kurarken tıbbi terim kullananlar için Allah ıslah etsin demekten başka söyleyebileceğim birşey yok. Onlara halkımızın taktığı bir ad var zaten: ne oldum budalası. Tıp eğitiminin ilk yılında öğretilenlerin başında, her söylenenin anlaşılır olması gelir. Yoksa; toplumda kendinize yer edinemez, elde etmeniz gereken sonuca, yani toplum sağlığını yükseltmeye de ulaşamazsınız. Temel amacımızın bu olduğuysa açıkça ortadadır. Bunu ulusuna karşı bir görev olarak algılamaktan yoksun insanlara daha ne denebilir ki? Öte yandan, bu tür yaklaşımlar bana hep rahmetli babamın bir sözünü hatırlatır: 'Herkes b..k yiyorsa, senin de mi yemen gerekiyor?' Gerekmiyor. Ben de nerede, ne zaman olursa olsun, aynı yaklaşımı sergiliyorum; onun için vicdanım rahat.

Her ne kadar bu çalışma grubunun çok müşterisi olmasa da, en azından fikri haklar ve bilişim, hasta hakları gibi gruplardan fazla. Adlarını sayıp, unuttuklarım ve bilmediklerimi kırmak istemem; ama girişimi ciddiye alan birçok katılımcı görüyorum. Bence mutlu ve umutlu olmalısınız. İnşallah daha iyiye ve güzele ulaşacaksınız. Ulaşmalısınız; bu bir görev. En azından benim dileğim bu. Ancak; keşke imece usulüne daha uygun bir altyapı olsaydı; hedefe daha kolay ulaşılabilse, daha az zahmetle, daha verimli bir veritabanı oluşabilseydi.

Saygılarımla,