Mesajı Okuyun
Old 06-10-2006, 09:36   #68
mehmetseyrek

Sayın Gerunsal,
İlk yanıtım size.Sizin düşüncelerinizi kendime çok uzak bulmadığım için diğerleriyle aynı yazı içinde yanıtlamak uygun olmaz diye düşündüm.Ötekilere yanıtım başka bir yazının konusunu oluşturacak.
Yazınızda:
Sayın mehmetseyrek;

sözleriniz yeni oluşan bir dil için son derece yerinde ancak ilk oluşum aşamasını tamamlamış belli başlı kurallar edinmiş bir dil için pek de savunulası durmuyorlar. aksi halde söz konusu dil kurallarının tamamen göz ardı edilmesi ve aynı dili konuştuğunu iddia eden insanların birbirini anlamaması kaçınılmaz olur. Türkçe ek ve kökleri kullanarak "uydurmak" yerine kurallarına sadık kalarak "türetelim".. diyorsunuz

Başına ilk sözcüğünü koymuş olmanız sonucu dağiştirmez.Hiç bir dil hiç bir zaman oluşum aşamasını tamamlamış sayılmaz.Dil canlı bir organizmadir.Sürekli değişir ve gelişir.Elbette kullanılmakta olan diller belli başlı kurallar edinmişlerdir.Düşünceme göre dilde, önce kurallar konmuş sonra bu kurallara göre sözler ve sözdizimleri "uydurulmuş değildir.Aksine, önce insanlar iletişim kurmak için konuşmuşlar, yazmışlar ; bunun sonucu olarak da kurallar oluşmuştur.Yoksa her dilde bulunan yüzlerce"kural istisnasını" nasıl açıklardık?Bu durum özellikle bir yabancı dili öğrenirken karşımıza çıkar:Yeni bir kural öğrenirsiniz.Ancak hemen onun ardından bir çok "istisna"(kural dışılık) görürsünüz.Bir de onları öğrenmek zorundasınızdır.
Şunu da belirtmeliyim ki, düşünceme göre dil bir iletişim aracıdır.Bu nedenle insanların birbirini anlamamasına yol açacak düşünceler ileri sürmem olası değildir.Aksine daha iyi bir iletişim kurmanın bu biçimde daha kolay olacağına olan inancım nedeniyledir ki bu çabaları gösteriyorum.
Dediğim şudur:Gereksinimlerimize yanıt veren yeni sözcükler uydurabiliriz.Bu, kime neye ihanet olacak ki.Olsa olsa Arap'a, Acem'e, Frenk'e yani onların dillerine ihanet etmek olur ki doğrusu kendi dilime ihanet etmektense onların dillerine ihanet etmeyi yeğ tutarım.
Esenlikler Dileğiyle.
Av. MEHMET SEYREK