Mesajı Okuyun
Old 18-08-2006, 06:38   #44
Av. Can DOĞANEL

Varsayılan Bilinç altındaki kodlar

Sitede yeni sayılırım. Ancak geçmiş anketleri şöyle bir inceledim de çok ilgi görenleri olmuş ama hiçbirinde bu kadar patırtı çıkmamış. Sn. Siderta bilinç altında harekete geçen kodlardan bahsetmiş. Bu bizim yetiştirilme tarzımızın bir sonucu herhalde. Çocuklukta başlarız daha "Benim babam herkesin babasını döver", "En hızlı benim arabam(oyuncak), en güzel benim bebeğim, sonra biraz büyürüz, en yakışıklı en popüler, en sportmen bizizdir. Takım tutarız her sene ne pahasına olursa olsun şampiyon olmasını isteriz. Maçına gider küfür ederiz. Hatta takımımızın oyuncusu gol kaçırır ona daha ağırını ederiz. Çocuğumuz olur okula başlar ilk okumayı o söksün, sınavlarda en yüksek puanları o alsın isteriz. Beceremezse ona da basarız kalayı "Bu çocuk adam olmaz." deriz. Müzik dinleriz dinlediğimiz türün en baskın, en güzel en tartışmasız tür olmasını isteriz. Diğer türleri dinlemek kalitesizlik, zevksizliktir. Konu alt tarafı müzik zevkidir onda bile kamplaşır fanatikleşiriz. Hele bizim zevkimizin "diğer" gibi ne olduğu belirsiz bir seçenekte yer almasına hiç tahammül edemeyiz. Evet bu anket bazı bilinç altı kodları harekete geçirmiş ama bu eleştiriye hoşgörüsüzlükten ziyade işte bu bakış açımız. Kendi zevkimizin öne geçmesi ihtirası defalarca dönüp dönüp acaba benim oy verdiğim türün karşısındaki çubuk biraz daha uzadı mı şeklindeki fanatikçe merak? Hayata tutunmak için "en" olmanın tek şans olduğu bir ortamda bu kodların harekete geçmesi gayet doğal belki de...

Sayın Admin! aman ha sakın ola ki "kim şampiyon olur?" türünden bir anket açayım demeyin. Onda kesin kan çıkar herhalde sonra söylemedi demeyin.