Mesajı Okuyun
Old 08-07-2020, 02:08   #18
hızır kaya

Teşekkürler üstadım.Öncelikle prime esas ücretin tespiti davasında eğer yerel mahkeme feragat talebimizi kabul ederse ve davanın feragat nedeniyle reddine karar verirse bu davada ücret durumu hiç tartışılmamış ve ücretin daha fazla olduğu ispatlanamadığı için davanın reddine karar verilmemiş olacağından ,alacak davası için bekletici mesele yapılsa dahi ,tespit davasından feragatin , alacak davasında esas alınan 5.300 TL ücreti,olumsuz yönde etkilemeyeceğine dair umudum var.Sonuçta her iki davanın yargılama yöntemi,ispat vasıtaları ,tarafları,konusu tamamen farklıdır.
Yargıtay 10. H.D. asgari ücretin üzerinde olan prime esas ücret davalarında,resen araştırma ilkesi değil tasarruf ilkesi geçerlidir ve bu nedenlerle bu davalar kamu düzeninden sayılamayacağı için feragat edilebilir şeklinde bir ictihadı var.(Genel uygulama ve ictihatlarda bu tür davalardan feragat mümkün değil,ancak davanın geri alınması veya davanın takipsiz bırakılması sözkonusu olabilir diyor.)Şimdi yaşayacağımız sıkıntı,yerel mahkeme feragati kabul edecek mi? Kabul ederse alacak davası bu feragat durumunu nasıl yorumlayacak ve karar verecek?Bir çok ihtimale göre adımlarımı ve planlarımı yapmak istiyorumÖnerilerinizi ve görüşlerinizi merakla bekliyorum.İyi günler..