Mesajı Okuyun
Old 11-12-2019, 09:32   #9
Av. Can DOĞANEL

Anladığım kadarı ile karar tarihinden sonra verilmiş bir davadan feragat dilekçesi var.
Yukarıda sayın Av. Aybars Karakırık'ın belirttiği gibi davadan feragat esas hakkında bir hüküm doğurur.

Ben sizin Yargıtay'a gönderdiğiniz davadan feragat dilekçesinden umduğunuz faydayı "doğru anlaşılsa da" bulabileceğinizi düşünmüyorum.

Davadan feragat dava konusu edilmiş hakkın özünden geri dönüşsüz olarak ve taraflar arasında kesin hüküm oluşturacak şekilde vazgeçmektir. Davayı takipsiz bırakma, davayı takipten vazgeçme ile karıştırılmamalıdır.

O aşamada zaten esastan kaybedilen, aleyhinize biten davadan feragat etmiş olmanız esasen temyiz talebinizden feragat etmeniz ile aynı sonucu doğuracağından, Yargıtay'ın bu gerekçe ile talebinizi bu şekilde nitelemiş olma ihtimali vardır ve sonucu itibariyle doğrudur. Yani aslında dilekçe "doğru anlaşılmış" gibi durmaktadır.

Aleyhe hüküm verilmiş bir davada temyiz aşamasında davanın takibinden vazgeçmek de mümkün olamayacağından usulen yapılabilecek bir şey bulunmadığını düşünüyorum.