Mesajı Okuyun
Old 06-06-2012, 10:11   #2
uye8490

Sayın konuk,

Kahdem, katılımcıları yasal hakları konusunda genel hatlarıyla bilgilendirme, aydınlatma ve en nihayetinde haklarını kullanmada hukuki yardım almaya yönlendirme gibi amaçlar çerçevesinde hukuki yardım veren bir oluşumdur.Katılımcıların özel hayatlarını ilgilendiren konularda, Kahdem'in tavsiyelerde bulunması bu nedenle beklenemez.Boşanmayı isteyip istememe tamemen sizin özgür iradenize bağlı bir husustur.

Boşanmayı istemediğinizi beyan etmişsiniz.Bu durumda boşanma davasını sizin açmanız beklenemez.Boşanmak istemiyorsanız ,size karşı açılacak davayı mutlaka takip etmeniz ve eşinizin sunduğu delilleri kendi sunacağınız yasal delillerle karşılamanız gerekmektedir.Şahit anlatımları boşanma davalarında önemli delillerdendir.Şahitlerin ille de aile dışından olması gerekmez,müşterek çocuklarınızın şahitliği de geçerlidir.

Eşinizin başka biriyle ilişkisi olduğunu düşünüyorsanız telefon kayıtları da bu konuda delil teşkil edebilir.

Anlaşmalı boşanma,tarafların boşanma ,boşanmanın mali sonuçları ve velayetle ilgili konularda tam bir anlaşmaya varmış olmaları ve bu anlaşmayı "anlaşmalı boşanma protokolü" dediğimiz bir yazılı belge ile düzenleyip aile mahkemesi hakiminin huzurunda da bu anlaşmayı kabul ettiklerini ve boşanmak istediklerini i özgürce beyan etmeleri ve tabii ki bu anlaşmayı da mahkemenin de onaylaması halinde mümkündür.Anlaşmalı boşanma davalarında boşanma ,nafaka,tazminat gibi hususular kısa sürede bir çözüme bağlandığından bu davalar çekişmeli boşanma davalarına nazaran daha az zahmetli ve daha az streslidirler.Eşinizin bu boşanma yolunu seçmek istemesinin nedenleri bunlar da olabilir.

Açacağınız veya size karşı açılacak boşanma davasında hukuki yardım almanız hak kaybına uğramanızı önler.Maddi durumunuz hukuki yardım alma noktasında yetersiz ise, bulunduğunuz yerin barosundan adli yardım talebinde bulunabilirsiniz.