Mesajı Okuyun
Old 28-06-2009, 14:37   #98
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan Av. B. Zekeriya BENGİER
Başlığın tüm yazılarını okudum. Konuyu mecraından saptırma beceresini çok iyi gösteren yazılar olduğu kadar tam yerinden vuran mesajlarda var.

Hukuk sitesinde olduğumuzu, burada hukukun tartışıldığını, hatırlatmak gerekiyor sanıyorum. Hukuk sitesinde olduğumuzdan hukukun ve hukukçuların sorunlarının tartışılması ve hukukun üstünlüğü, önceliği, meslek sorunları öncelikle konuşulacaktır. Kalkıpta şurada şöyle davranırmıydınız burada böyle konuşurmuydunuz gibi sorular ile sorunu saptırmak abesle iştigalden öte değildir.

"Hukuk herkese lazımdır" belki beylik bir deyim gibi dursa da sorunun temelidir.

Bir avukat bayan, adliye koridorunda, meslektaşlarının arasında hem de, bir erkek polis tarafından, cübbesinin yakasından tutularak ayrıca el ile hatta kucaklanarak, tartaklanıyorsa, buna karşı çıkan başka bir avukata polis tarafından yumruk atılıyor ama bir şekilde başka bir polis tarafından engelleniyorsa sorunun vehameti göz ardı edilerek basit bir olay gibi görenlerin hukuk bilgisinden hatta vatandaş olma bilincinden şüphe ederim.

Yargının kurucu unsuruna aymasızca müdahale eden bir devlet görevlisinin, idari üstleri ve idari yargı tarafından "görevini yapmıştır" demesinin ne anlama geldiğini idrak etmek üzerine tartışmak yerine, başka laflar ile olayı saptırmanın da alemi yok.

Kesinlikle ve kesinlikle kabul anlamı taşımamak kaydı ile bir an için polis görevini yapmıştır diyelim. Ama bu idari silsile nasıl olurda "AVUKAT BEY ALTINIZA YATSAK YİNE TATMİN OLMAZSINIZ" diye veciz bir söz söylüyor. Avukatın yanıtı "Hem bir insan olarak sözlerinizden utanın, hem de bu sözler Türk Polisine yakışıyor mu " sözünü ve uyarıyı nasıl içlerine sindiriyorlar inanın anlamakta çok fazla zorlanıyorum hatta anlayamıyorum.

Hukuk ilk başlarda ahlak kurallarının çiğnenmesinin engellenmesini sağlamak üzere başlamıştır. Hukuku hiçe sayan ahlakı ciddiye alırmı diye kendimi teselli ediyorum ama olmuyor olmuyor olmuyor.

Fuzuli'nin dediği gibi "Sussam gönül razı değil, söylesem tesiri yok." Ancak, bir umudum var hala "bazıları hukukun kendilerine de lazım olduğunu bir avukatın kapısını çaldıklarında idrak ederler" diyorum. İdraklar elbet açılacak bu doğanın diyalektiğinde var.

Teşekkürler.