Mesajı Okuyun
Old 14-05-2012, 12:09   #1
Dilek1987

Varsayılan terekenin borca batık olduğunun tespiti davası

Öncelikle herekese merhaba arkadaşlar,
Geçen hafta adli yardımdan bir dosya için görevlendirildim. Müvekkilin abisi 2 yıl önce ölmüş. Ölmeden önce yeni hapisten çıkmış ve serseri bir hayat yaşıyormuş. Dargın oldukları için hiç görüşmediklerinden nasıl olsa hiç malvarlığı kalmamıştır diye mirası reddetmemişler. Şimdi abisinin ortağı olduğu şirketler için vergi dairelerinden sürekli şirket defterlerini isteyen yazılar alıyorlar. Vergi dairesine gidip sorduklarında abisinin adına kayıtlı yaklaşık 10 tane şirket olduğunu ve 500.000 TL civarında borcu olduğunu öğrenmişler. Araştırdığımda öğrendiğime göre bu durumda asliye hukuk mahkemesinde terekenin borca batık olduğunun tespiti davası açılıyormuş. Davalı olarak tereke alacaklıları yani benim açacağım davada hazine gösteriliyormuş. Nispi harca tabi bir dava ve harca esas değer talep edilen borç miktarı olarak gösteriliyor. Ancak benim açacağım davada vergi dairesi henüz bir borç talep etmemiş haricen öğrendiklerine göre 500.000 TL civarında borç var ama bu şekilde belirtirsem müvekkil çıkan harcı ödeyemez ekonomik durumları çok kötü. Adli müzaheret talep edeceğim ama kabul edilmeme olasılığına karşılık konuyla ilgili daha önceden bilgisi olan arkadaşlardan nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda tavsiye almak istedim.