Mesajı Okuyun
Old 22-05-2007, 13:43   #16
Rain Zeynep

Konuya hep büyük şehir-küçük şehir ayrımı yapılarak ve müvekkil-avukat ilişkisi çerçevesinde bakılması beni oldukça şaşırttı.

Genç bir meslektaşınızım ve serbest çalışmıyorum. Belki serbest çalışan bayan avukatların mesleki anlamdaki zorlukları yukarıda anlatılanlardan ibarettir; ancak, benim gibi bayan (ve evli) "işçi avukat"lar başka zorluklarla da karşılaşıyor.

Öncelikle, eğer evliyseniz (benim gibi) iş başvurusunda bulunduğunuzda evli olduğunu ne yapıp edip gizlemeye çalışın. Çünkü, "sizin akşam eve gidip yemek yapmanız gerekir, bizim çalışma saatlerimiz esnek", "demek evlisiniz, biz prensip olarak evli bayan avukatlarla çalışmıyoruz" veya "evlisiniz... hmmm... çocuk var mı? yaparsınız yakında?" gibi söylemlerle karşılaşabiliyorsunuz. İstediğiniz kadar anlatmaya çalışın, esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabileceğinizi (veya her gün gece 22'lere kadar çalışmayı öncelikle evli olduğunuz için değil, hayata bakış açınız sebebiyle istemediğinizi).

Bence bu durum,(cinsiyet ayrımcılığı) bayan avukatlara mesleki anlamda yapılan en büyük haksızlıklardan biri.