Mesajı Okuyun
Old 27-10-2010, 23:14   #79
Admin

Uzun maddelerin ses dosyaları oldukça büyük olduğundan eğer sisteme eklerken dosya çok büyük uyarısı alırsanız, dosyayı küçültmek için kullanabileceğiniz bir başka program daha buldum:
http://www.softpedia.com/get/Multime...rter-SPG.shtml

1- Programı DOWNLOAD sayfasından indirdikten sonra bilgisayarınıza kurup çalıştırınız (program ücretsiz).
2- Açılacak sayfada "ADD" tuşuna basarak sıkıştırmak istediğiniz dosyayı (yani kaydettiğiniz ses dosyasını) seçiniz.
3- SELECT OUTPUT FOLDER bölümünde BROWSE'a basarak sıkıştırılmış dosyanın kaydedilmesini istediğiniz dizini belirtiniz (mesela masa üstü).
4- SELECT OUTPUT FORMAT AND QUALITY bölümünde sırasıyla MP3 ve "Very Low" seçiniz.
5- CONVERT tuşuna basıp, bir süre bekleyiniz. Program ses dosyanızın belirttiğiniz dizinde MP3 uzantılı ve sıkıştırılmış (daha küçük boyutta) bir örneğini oluşturacaktır. Bu örneğin 2 Mb. altında olması çok yüksek ihtimal ve böylece şerhimize de ses dosyası olarak sorunsuz ekleyebilirsiniz.

Şerhimizde mevcut WMA ve WAV formatında iki ses dosyası ile deneme yaptım ve bir dosyayı 5'te 1, diğerini 10'da 1 boyutunda küçültebildim.

Öncelikle bu programı denemenizi ancak bununla sorun yaşarsanız, benzer bir işlevi yapan şu programı da deneyebileceğinizi belirtmek istedim.