Mesajı Okuyun
Old 11-05-2004, 13:15   #6
Gemici

Varsayılan Anneler Günü

Türkiyede ne zaman yayınlandı bilmiyorum. Hürriyetin bugünkü Avrupa baskısında Bekir Coşkun un “Ayak...” başlıklı bir yazısı var.

Bu yazıyı okuduktan sonra gözüm yandaki habere ilişti. Başlık şu: “kaçma... Esra kaçma...” Alttaki resimde, önde başı açık şekilde koşan genç bir kadın, arkasında aynı şekilde koşan başörtülü yaşlıca bir kadın. Resimaltı yazısı: TEYZESİ PEŞİNİ BIRAKMADI Teyze Hatice Kaçmaz ile Siyde Esra Durmuşcan ın kovalamacası adliye koridorlarında başlayıp caddeye kadar taştı. Haberde başka bir resim var. Yaşlı kadın genç kadını arkadan belinden kucaklamış bırakmıyor.

Kendi kendime çok sormuşumdur, gazete muhabirlerine ve fotoğrafçılarına haber olacak bir olayı kim haber verir, Allahtan içlerine bir ilhammı doğar diye.

Her neyse benim merakımı çeken başka bir konu. Kaçan ve kovalıyanın başları haberdeki resimde görünüyor. Görünmiyen Bekir Coşkun un “Bizim derdimiz türbanla değil. Ayakkabılarla” dediği ayakkabılar veya ayaklar. Önde sahibini özgürlüğe koşturan, arkada bu özgürlüğü boğmaya çalışan, geleneklerin ve göreneklerin hizmetindeki ayaklar. Bir de Resimlerde görünmüyen Anne var. Habere göre bu Anne ve kız kardeşi(Teyze), ailenin kendisini evlendirmek istediği yaşlı bir adamla evlenmek istemiyen ve bu yüzden evi terk eden Esrayı, şikayet için geldikleri adliyede görmüşler ve yakalayıp polise teslim etmişler. Polis te teslim aldığı 21 yaşındaki kızı(haberde yazılı değil) herhalde karakola götürüp bir hücreye kapattı. Kız sonradan, reşit olduğu gerekçesi ile, savcılık tarafından serbest bırakılmış.

Kafamı kurcalıyan ve cavap bulamadığım bir iki soruyu sizlerede aktarmak istiyorum:
● Polis reşit bir kimseyi hangi hukuki gerekçeye dayanarak alıkoyuyor?
● Aile hangi gerekçelere, hangi hislere ve hangi örf ve adete dayanarak evden ayrılan bir kızı yakalamak için sürek avı düzenliyor?
● Sürek avının hedefi olan genç kız da annesinin “anneler gününü” kutlasınmı, yahutta kutlamışmıdır, annesine teşekkür etmek içinden gelirmi?
● basının kişileri bu şekilde deşifre etmeleri doğrumudur?

Saygılarımla