Mesajı Okuyun
Old 15-05-2019, 18:08   #1
olgu

Varsayılan farklı işverenin farklı işyerinde çalıştıktan sonra son işverenin kıdem tazminatından sorumluluğu

Merhaba,

Müvekkil 1998 yılında üniversitede taşeron şirkette işe giriyor, sonra 2004 yılında aynı işverenin taşeron olduğu hastanede müvekkili görevlendiriyor, 2008 yılında başka bir kamu kurumuna aynı taşeron işçisi olarak geçiyor, 1,5 yıl sonra 1998 den beri çalıştığı şirket ihaleyi alamıyor ve başka alt işverenlerle aynı kamu kurumunda çalışmaya devam ediyor ve 2018 yılında emekli oluyor.

Son kamu kurumu 2008-2018 arası kıdem tazminatını ödüyor.

Ancak 1475 sayılı yasanın 14/7. maddesi

Alıntı:
İşçilerin kıdemleri, hizmet akdinin devam etmiş veya fasılalarla yeniden akdedilmiş olmasına bakılmaksızın aynı işverenin bir veya değişik işyerlerinde çalıştıkları süreler gözönüne alınarak hesaplanır. İşyerlerinin devir veya intikali yahut herhangi bir suretle bir işverenden başka bir işverene geçmesi veya başka bir yere nakli halinde işçinin kıdemi, işyeri veya işyerlerindeki hizmet akitleri sürelerinin toplamı üzerinden hesaplanır. 12/7/1975 tarihinden, itibaren (1) işyerinin devri veya herhangi bir suretle el değiştirmesi halinde işlemiş kıdem tazminatlarından her iki işveren sorumludur. Ancak, işyerini devreden işverenlerin bu sorumlulukları işçiyi çalıştırdıkları sürelerle ve devir esnasındaki işçinin aldığı ücret seviyesiyle sınırlıdır. 12/7/1975 tarihinden evvel (2)işyeri devrolmuş veya herhangi bir suretle el değiştirmişse devir mukavelesinde aksine bir hüküm yoksa işlemiş kıdem tazminatlarından yeni işveren sorumludur

düzenlemesi mevcut.

Bu yasal düzenlemeden ben son kamu kurumu işverenin ilk işyerinden itibaren aynı alt işverende çalışması ve bu alt işverenin işyerini devretmesi sebebiyle tüm kıdem tazminatından sorumlu olması gerektiğini düşünüyorum.

Tecrübesi olan meslektaşların yardımını bekliyorum.

Teşekkürler.