Konu: ihmal
Mesajı Okuyun
Old 05-01-2010, 18:56   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:
ben askeri hastanede ameliyat oldum.şimdi hastaneye karsımı dava açmam gerekiyo

Askeri hastane bir kamu kuruluşudur.Bu durumda hastanenin bağlı bulunduğu Bakanlığa karşı ve İdare Mahkemesinde davanın açılması gerekmektedir.
Doktorun ve varsa hastane işleyişine ilişkin kusuru ispatladığınızda bakanlık zararınıza göre tazminata mahkum edilecektir.Siz alacağınızı bakanlıktan alacaksınız.
Bu durumda bakanlık kusuru oranında kendi personeline dönüp zararı ödemesini isteyebilecektir.

Alıntı:
bana teşhis konulduğundan itibarenmi 5 senelik süre baslıyo.daha 5 sene olmadı.

Beş senelik süre hatalı işlemin yapıldığı veya işlem yapılmayıp zarara uğradığınızı öğrendiğiniz tarihtir.

Alıntı:
ben kolostomili bir hastayım ömür boyu böyle yasayacagım.ama 3seneden beri maddi manevi cok zorlanıyorum .raporluyum ama firma benden malzemenin tutarından fazla para istiyo. biz artık işin içinden çıkamıyoruz

Bilirkişi raporu ile davalı tarafın kusurlu olduğu tespşt edilmiş ise,bu durumda uğramış olduğunuz maddi zararları,katlanmak zorunda kadığınız harcamaları ispatlamak koşulu ile isteyebilirsiniz.Yaşama sevincinizin azalması,diğer kişilere göre daha az kaliteli hayat sürme,bazı eylemleri başkalarından daha fazla efor sarfederek yapmak zorunda kalma,yaşam faaliyetlerini dilediğiniz gibi sürdürememe yani kişilik ve sosyal değerlerinizde meydana gelen zararlarınız için de manevi tazminat talep edebilirsiniz.
Alıntı:
ben şahısa dava açsam olmazmı.çünkü doktorun hatası hastahanenin değil.

Hekimin davranışı mesleğinden ayrılabilen tamamen kişisel bir eyleminden kaynaklanıyorsa kişiye karşı genel mahkemelerde dava açılabilir elbette.Bu durum da bilirkişi raporunda belirtilecektir.

Daha önce de açıklandığı gibi dava açmadan önce alınacak bilirkişi raporu,dava planlaması konusunda size kılavuzluk yapacaktır.Böyle bir rapor olmadan hukuksal sürece başlanması risklidir.

Lütfen bu konuda çalışan bir avukattan hukuki destek alınız.Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurunuz.Koşullarınız uygun bulunursa vekalet ücreti ödemeyeceğiniz bir avukat tarafınıza atanacaktır.