Mesajı Okuyun
Old 17-01-2013, 18:41   #58
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan janveljan
Mazeret dilekçesini Uyap üzerinden gönderip ücretini de Barokart’la ödediğimizde sorun çözülmüyor.

Zira bu ödediğimiz ücret bize gönderilecek yeni duruşma gününü bildirecek tebligat için masraf olarak alınmıyor.Ya ne için alınıyor ve nereye gidiyor diye soracak olursanız bu alınan 5 TL lık ücret tamamen keyfi, yasal dayanağı olmayan bir haraç.Bu haracın akıbeti ise şimdilik meçhul. Dev transatlantikleri bile yutan Bermuda Şeytan Üçgeni’nde kayboluyor.

Şahsi düşünceme göre ideal olan mazeret dilekçelerinin şekil ve kabul şartlarının usul kanununda açıkça düzenlenmesidir. Uygulamada bu kadar sık kullanıldığı halde hakkında tek bir yasal düzenleme olmayan başka bir şey var mı bilmiyorum. Mazeret beyanları ile ilgili yapılacak bu düzenlemenin içine “Uyap Avukat Portal’dan gönderilen mazeret dilekçeleri üzerine gönderenin yeni duruşma gününü ve duruşma zaptını Uyap üzerinden öğrendiği kabul edilir ve kendisine ayrıca bir davetiye gönderilmez” şeklinde bir hüküm konulabilir. Bu bütün sorunları çözer.

Böyle bir düzenleme yapılmadıkça da tebligat masrafı ekli olmayan Uyap mazeret dilekçelerinin kabulü ya da reddi hâkimlerin keyfine kalıyor. Kimi kabul ederken kimi bir önceki mesajımda belirttiğim hâkim gibi düşünerek mazereti kabul edersem yeni duruşma gününü bildirir davetiye giderini cebimden ödemek zorunda kalırım diyerek reddi yoluna gidebiliyor. Gerçi yeni HMK ile birlikte bol bol gider avansı alınıyor artık biliyorsunuz.Dosyada gider avansı varsa bu konuda daha esnek davranabilirler.

Ezcümle mazeretin kabul edilmemesinin davanın açılmamış sayılması gibi oldukça ciddi sonuçları olabildiği düşünüldüğünde hele birde zaman aşımı sürelerinin de işlediği bir durumda bunun biz avukatlara yansıması mide krampları şeklinde tezahür edebilir. Böyle ciddi bir konudaki yasal boşluk hem genel mazeret dilekçeleri için hem de Uyap Portal üzerinden verilen mazeret dilekçeleri için acilen doldurulmalı, keyfilik ortadan kaldırılmalıdır.

ben yaklaşık 1 senedir tüm evrakımı UYAP'tan gönderiyorum. Bugüne kadar hiçbir mazeret dilekçeme pul ödemedim. BEYAN DİLEKÇESİ olarak mazeretimi gönderiyorum mahkemeler de kabul ediyor. Duruşma gününün UYAP'TAn öğrenilmesine aksi takdirde reddiene diye karar veriyor. Bİlginize