Mesajı Okuyun
Old 19-04-2012, 11:34   #94
seclarum

Varsayılan yumurta mı tavuktan misali

Alıntı:
Yazan Gemici
Sayın avukatsamil,
değişik temel haklar vardır. Alacaklının alacağını alması(mülkiyet hakkı) bu haklardan bir tanesidir.
Bu hakkın yanında diğer önemli haklar da vardır; Örneğin yaşam hakkı (borçlu olduğu ve borcunu ödeyecek mali durumu olmadığı için intihar eden borçlu örneğin), kendisini sosyal adaletii savunucusu olarak gösteren bir hukuk devletinin verdiği sosyal haklar.

Değişik temel haklar söz konusu olunca bu hakların bir karşılaştırılması yapılır genelde ve hangi hakkın daha üstün, daha öncelikli olduğu saptanır. Ben bu haklar karşılaştırmasında insanca yaşama hakkını daha öncelikli görüyorum.

Sokaklarda veya postayla kredi kartı dağıtan milyarlık servete sahip olan ve bünyelerindeki hukuk birimleri ile genelde ilk okul mezunu bile olmayan tüketicileri karşılaştırdığımda, kendimi borcunu ödemekten aciz namuslu tüketicinin yanında görüyorum. Namuslu olmayan, diğerlerinin sırtından geçinen borçlular hesap dışı elbette.

Saygılarımla

bu konu bitmez. uzlaşma da sağlanmaz zaten. borç dendiğinde hep bankalar alacaklıymış gibi akla geliyor. alacağını tahsil edemeyen(haciz yok-mal beyanı yok-taahhüt yok) ve borçlu hale gelip de intihar eden işadamlarına, ne diyelim. basiretli tacir di mi?