Mesajı Okuyun
Old 07-12-2008, 21:34   #4
Muhsin KOÇAK

konuya ilişkin bir makale ekledim kütüphaneye,
uygulamanın aykırılıklarını detaylı irdeledim makelede, ancak şunu belirtmek isterim, Asgari ücret tarifesi altında makbuz düzenlenemeyecği kanunun amir hükümlerinden olmakla birlikte sayın Doğanelin de belirttiği üzere, disiplin suçunun işlenmiş olduğu da bir başka gerçek,

Serbest Meslek kazancı fiili tasarruf ( tahsil ) esasına dayalı olduğu 193 sayılı gelir vergisi kanunun 67 maddesinde çok açık bir biçimde düzenlenmiş, Katmadeğer vergisi kanunun 1 inci md.sinde " Ticari, sınaî, ziraî faaliyet ile serbest meslek faaliyetinin devamlılığı, kapsamı ve niteliği Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre; Gelir Vergisi Kanununda açıklık bulunmadığı hallerde, Türk Ticaret Kanunu ve diğer ilgili mevzuat hükümlerine göre tayin ve tespit edilir. " şeklindeki düzenleme ilede gelir vergisi kanunu hükümlerine uyulması gerekir iken 10 maddesinde vergiyi doğuran olayın hizmetin ifasına bağlanmış olması hukuka aykırılık teşkil etmektedir. Ücret alınmaması halinde makbuz kesilmesinin söz konusu olmadığı uygulama ve teamüllerle birlikte, borcun ifesında karine teşkil ettiği de bilinmekle birlikte, ücret alınmaması halinde serbset meslek makbuzunun düzenlenmemesi gerekmektedir, aksi halde devlet verginin esas muhatabı olan nihai tüketiciden sorumlu sıfatıyla ( her ne kadar mükellef olarak değerlendiriliyor ise de KDVK da mükellef, yüklenici nihayi tüketici olup sorumluluar vasıtaıysla tahsili ile hazineye intikali sağlanmakta ) tahsil etmediği bir verginin ödetilmesinden sorumlu tutulması adeta kişiyi cezalandırmaktan başka bir hüküm ifade etmemektedir. Yüklenilmeyen bir verginin beyan edilmesi veya ödenmeye zorlanması, hatta vergi ziyaı gibi bir suç isnadı ile karşı karşıya bırakılması sosyal hukuk devleti, Anayasanın eşitlik ve vergi kanunlarının özüne ruhuna aykırılık teşkil etmektedir Bu bakımdan Kesinlikle tahsil edilmeyen bir vergiye ilişkin beyanda bulunulmak üzere makbuz düzenlenmemesi gerekmektedir. Bu konuyu defalarca dile getirmiş olmamla birlikte Yazın Antalya barsunda düzenlenen seminerde de dayanakları ile birlikte detaylı anlattım. Kesilecek herhangi bir cezaya karşılık açılacak davalarda anayasaya aykırılık iddiasının ileri sürülmesi gerektiğinin altını da çizmek gerekir. Ancak bu çelişkinin kaldırılmasına yönelik olarak Bir kanun değişikliği verilmiş 5.11.2007 tarihinde plan ve bütçe komisyonuna görüşülmek üzere sevkedilmiş halen plan ve bütçe komisyonunda bekletildiğini de belirtmekte yarar var.
iyi çalışmalar diliyorum

Bahsettiğim makale :
http://www.turkhukuksitesi.com/makale_939.htm