Mesajı Okuyun
Old 05-03-2008, 19:18   #16
Av.Barış

Geçen gün Diyarbakır 2.Ağır ceza mahkemesine Temyiz dilekçesi bırakmak için gittiğimde orada bir meslektaşımı görmüştüm."Ne yapıyorsun?" diye sorduğumda "talimatla ifade veriyorum" demişti.Bende hemen cmk merkezine haber verip müdafii olarak atanmayı talep ettim ve de bu talep kabul edildi.Konu son derece basit bir nedenden geliyor.
Meslektaşımız viranşehir adliyesine dosya örneği almak için gittiğini ve orada bulunan kalem personelinin ve hakimin keşifte olduğunu anahtarında onlarda old. bundan dolayı dosya örneğinin alınamayacağını, biraz beklenmesi gerektiğini belirtmişlerdir.Sabah saat 9:00 dan akşam saat 17:30'a kadar kalem personelinin gelmesini beklediğini ve nihayet geldiğinde anahtara niye burada bırakmadığını sorduğunda alınan cevap üzerine meslektaşımız hakimi Adalet bakanlığı ceza işleri genel müdürlüğüne şikayet etmiş ve alışılageldiği üzere bakanlık'da hakim hakkında soruşturma yapılmasına gerek görülmedi şeklinde karar vermiş.Bunun üzerine meslektaşımızın Ankara idare mahkemesine "İptal davası" açması üzerine bahsi geçen hakim avukat arkadaşımızı şikayet etmiş ve şikayet dilekçesinde "bana iftira atıyor,terbiye sınırlarını aşıyor" gibi ifadeler kullandığını gördüm.Adalet bakanlığı herzaman ki gibi çifte standart uygulayarak jet hızıyla meslektaşımızın yargılanması gerektiğini belitmiş ve arkadaşımızın davası'da c.savcılığı tarafından süratle açılarak Ş.Urfa A.C.M de 25 nisanda görülmeye başlayacak.
Bunları neden anlattığımı herhalde anlamışsınızdır.Bi tarafta görevini ihmal ettiğini düşündüğümüz bir kişi hakkında şikayette bulunuyorsunuz ve o sizi şikayet ediyor ve şikayet dilekçesinde bir hukukçunun kullanmaması gereken ifadelere yer veriliyor.Ve arkadaşımız mağdur durumdayken sanık rolüne bürünüyor.
Sayın Av.Ömer Kavilli.Siz hakkınızı aradığınız için şüpheli konumundasınız.Keşke bir çok meslekktaşımız böyle olumsuz durumlarda böyle tavırlar koyabilse herşey daha iyi olabilirdi.MAdem bu olay mesleğiniz nedeni ile meydana gelmiş sizinde mesleğinizi yerinize getirdiğiniz sırda karşılaştığınız zorluklar neticesinde yine aynı konularda sizin çektiğiniz sıkıntılarda size hak verecek insanlardan yani Avukatlardan yardım almanız gerektiği inancındayım.Mesleki dayanışmanın bu tür olaylarda önemli old. düşünüyorum.Çünkü bir hukuk adamı olarak karşılaştığımız bu olumsuz durumlarda yanlız olmamamız gerektiğini düşünüyorum.En azından mesleki bağların hızla azaldığı bu dönemde bu tür olgular bizi böyle durumlarda haksızlıklara karşı koruyacak tek unsurdur.Avukatların ne olursa olsun şüpheli ya da sanık olduğu dosyalarda kanuınun öngördüğü bütün olanaklardan yararlanması gerekmektedir.Baronuzunda bu konuda size destek vermesi gerekmektedir.
Biz duruşma gününde tam kadro olarak Şanlıurfa'ya gideceğiz.
Sizinde İstanbul barosu Avukat hakları komisyonu kurucularından olduğunuzu duymuştum.Bence sizde meslektaşlarınızdan sizin yanınızda olmasını isteyin.
Saygılar...