Mesajı Okuyun
Old 09-10-2007, 14:01   #67
Av. Lale Beşe

Varsayılan Çok doğru

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Bazı çocuk zeka oyunlarında vardır hani, aşağıdaki resimdeki tuhaflıkları bulun : Buzdolabında kedi, yatak üzerinde ayakkabı vb. absürdlükleri çocuklara buldururlar. Mahkeme salonunda içilen, avukat masalarında boy gösteren çay bardakları bana bu oyunları anımsatıyor.

Dinlenmek maksadıyla iki duruşma arasında verilen çay molasında, avukatları da bırakmayıp onlarla hasbıhal ederek çay ikram eden yargıçlarımız da var. Burada aslolan mütevazilik, eşitlikçi bakış açısı ve dostane yaklaşım. Ancak öte yandan duruşma devam ederken ve hatta diğer meslektaşlar sırasını beklerken içilen çaylar da var ki, görmek bile acıtıyor doğrusu. Bir tarihte böyle bir tabloyla karşılaşmış ve kapıda afallamıştım, sıramı beklemek üzere oturmak için yönelmem gerekirken ayakta kalakalmıştım. Bu şaşkınlığıma duruşmanın inzibatından sorumlu olan kişi gülümseyerek "siz de alır mısınız, çaylar şirketten" şeklinde karşılık vermişti. Teşekkür edip reddetmeminse manidar bulunduğunu, ne yazık ki sanmıyorum.

Saygılarımla...

Sayın Demirel,

Ne söyleseniz haklısınız. Bir boş bulunma durumunda mahkeme mübaşirinin masama bıraktığı ve ne yalan söyleyeyim birkaç yudum da aldığım çayla olan görüntümü düşünüyorum da tek kelime ile rezalet. Allahtan son iki dosya idi ve salon tenhaydı yani karşı taraf avukatı ile bir başka avukat ve mahkeme ekibi dışında kimsecikler yoktu.

Fakat bu hafiften mizahi duruma izin veren hakim tek kelime ile mükemmeldi. Dosyada ara karara girmeden önce iki taraf avukatına da sırasıyla dönerek "Bu davada şu tarz bir belge toplama sıralaması düşünüyorum. Bunun bununla bağlantısı var gibi geliyor. O yüzden önce bunu getirtelim sonra buna göre diğerine bakalım siz ne dersiniz?" diye sorarken dosyamız üzerinde baya bir kafa yorduğu izlenimini verdi. Malumunuz dosyayı iyi çalışan ve isabetli bir hukuki prosedür yürütebilmek için gayret gösteren bir hakim görmek de zor. Bu nedenle de sıkı duruşma disiplinine rağmen yargılama yürütürken mantıksız ve saçma bir yol izleme ısrarında ve dediğim dedik bir hakimdense, yargılamada en adil yola en kısa yoldan ulaşma çabası gösterme yolunda dosyayı hatmeden fakat aynı zamanda duruşma sırasında ağzını da ıslatma gereği (bu su da olabilir, soda da, çay da) duyan bir hakim sonsuz kere tercihimdir. Gerçi benim bahsettiğim hakim duruşma sırasında çay içmiyordu. Sadece avukata (yani bana) bu konuda "lütfen rahatsız olmaması" tevazusunu gösteriyordu. Belki de dediğim gibi son iki dosya olduğu ve salonda hemen hemen kimse kalmadığı içindi. Avukat masasında o çayı yudumlayan benim terbiyesizliğim olarak kaldı bu olay da ne yapayım? Bir daha olmaz inşallah.

Sayın meslektaşlarım bazı memleketlerde duruşma kabilinden görüşmeler toplantı masasında yapılabiliyor malumunuzdur. Ailelere ilişkin hukuki sorunlar gibi. Hatta çocuklar da çağrılıyor hakimin de katıldığı bu toplantılara. O zaman masaya kurabiyelerin bile konduğunu duymuştum. Tatlı yiyelim tatlı konuşalım kabilinden olsa gerek. Olayı çok fazla büyütmeye de gerek olmadığına inanıyorum. Bence önemli olan mahkemeden doğru bir karar çıkıp çıkmamasıdır. İsabetli karar verebiliyorsa hakim ayakkabısını çıkarıp ayağını da kaşıyabilir. Bir hakimi bu yüzden işten atmak da mümkün olmadığına göre? Sigara, alkol ya da kürsüde kebap lahmacun veya meyve işleri hariç tabii ki. Demek istediğim, su, çay ve kahve konusunda bir açık kapı bırakabilirim şahsen. Fakat yine de içilmese daha iyi olur elbette.

Saygılarımla...