Mesajı Okuyun
Old 10-05-2010, 09:54   #7
mantis

Acil Aradan uzun zaman geçmiş ama...

Bir müvekkilim bir kaç yıl önce anlaşmalı olarak boşandı. Boşanma esnasında eski eş olur verdi, durumu protokole bağladık ve şu anda eski eşin soyadını kullanıyor. Bugün müvekkil telefon ederek, artık kendi soyadını kullanmak istediğini, eski eşin bir takım rahatsız edici tavırları nedeniyle artık onun soyadını taşımak istemediğini söyledi.

Ancak ben, aradaki bu bir kaç yılı elime boşanma ya da soyadı değişikliği dosyası değmeksizin geçirdim. (hatta belki de en son boşanma dosyam bu dosya bile olabilir) Yani... lütfederseniz, yardımınıza ihtiyacım var.

Alıntı:
Yazan Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Sn.Kaya

Kadının soyadı konusu TMK da özel olarak düzenlenmiş bir konudur.

Kanımca kadının soyadı konusu Nüfus Kanunu hükümlerine dayanan bir soy isim tashihi davası olmayıp evlilik ilişkisi ve Aile Mahkemelerinin Kuruluşuna ilişkin yasa düzenlemesi ile birlikte düşünülmesi gereken bir davadır.Bu nedenle Aile Mahkemesinin görevli olduğunu düşünüyorum.

Dediğiniz doğru olsaydı boşanmış kadının evlilik soyadını kullanmasına izin verilmesi davasının da Asliye Hukuk Mahkemelerinde görülmesi gerekirdi.

İlgili karar için:

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...411#post100411

Saygılarımla

Yanıtınız kafamı karıştırdı, ilk anda aile mi asliye hukuk mu sorusu aklıma gelmiş ve asliye hukuk olmalı diye düşünmüştüm.

Çünkü, ben her ne kadar altında bir boşanma kararı olsa da, artık ortada boşanma ilgili bir durum olmadığı, dolayısıyla aile mahkemesinin görevine girecek bir durum olmadığı kanaatindey(d)im. Burada artık aile hukukundan bağımsız bir husus yok mudur? Erkek kadına izin vermiştir ve iznini geri alabilir. Bu noktada soru işareti yok, aile mahkemesi görevlidir. Boşanmış kadının evlilik soyadını kullanmasına izin verilmesi davasının da Asliye Hukuk Mahkemelerinde görülmemesi makul; zira eski eş ile ilgili: ortada bir evlilik ilişkisi olmadığı halde, evliliğe bağlanan bir sonuç (erkeğin soyadını kullanmak) evlilik ilişkisi dışında talep ediliyor.

Ama burada, kadın kullanmaktan vazgeçiyor. Artık ortada bir evlilik ilişkisi, hukuken bir aile yok, kadın bir birey olarak soyadını değiştirecek. Evlilikle "kazanılan" soyadı kullanımı "hakkı" zaten yok, erkek izin vermiş. Davayı aile mahkemesinde eski eşi hasım göstererek açmak, iznini geri çekmesinin talep edilmesi ya da vazgeçmeye icazet vermesi gibi düşünüşe varmaz mı? Boşanmış kadının soyadını değiştirmesinde erkeğin iradesinin payı olmayacağını, artık kadının kişi olarak salt kendisi ile ilgili bir istemde bulunduğunu düşünüyorum. Özetle, asliye hukuk mahkemesinin görevli olduğunu düşünüyorum.

Elbette bu düşüncemde açık kapı var, lütfen "yüksek sesle düşünüyorum" kabul ediniz. Sayın Av.Habibe YILMAZ KAYAR, yazdığınız son mesajdan bu yana düşünceniz aynı mıdır? Uygulamanız ne yöndedir? Sayın Vedat74, dosyanızda nasıl bir yol izlediniz? Ve elbette tüm üstadlarım, yol gösterirseniz çok sevinceğim. Teşekkürlerimle.