Konu: Kürtaj
Mesajı Okuyun
Old 22-03-2010, 11:21   #54
rudy baylor

Kürtajın kadın için bir hak olduğunu düşünüyorum,çünkü bizatihi bedenini doğrudan ilgilendiren birşey hamilelik. Fiil olarak evet, acıklı bir durum kabul ediyorum. Bir bebeğin yaşama hakkının elinden alındığını da inkar edemem. Ama bence kürtaj olması gereken bir düzenleme. Çünkü bir kadın istemediği bir bebeği taşıyorsa onu aldırmak için elinden geleni yapacaktır. Bu da yasal olmayan ve daha büyük tehlikeler doğuran yöntemlerin seçilmesine neden olacaktır. Kürtajın tarihi çok eski,yani kadınlar tarihten beri istemedikleri bebeklerden kurtulmak için türlü çeşitli yollar denemişler. Bunu yasalarla düzgün bir çerçeveye koymak daha mantıklı değil mi. Kaldı ki ülkemizde bu konuda yasal bir düzenleme mevcutken bile insanlar saçma sapan yollarla bebeklerinden kurtulmaya çalışıyorlar, bir de kürtaj yasaklansa neler olur düşünmek bile istemiyorum. Tabi ki en ideal olanı, insanların hamile kalmadan önce daha dikkatli ve düşünceli davranmaları. Sonuçta bu iş bir cana maloluyor.
Bir de işin şöyle bir boyutu var, bir kadın tecavüze uğrayıp hamile kaldığında, bu olayın acı hatırasını taşımak istemiyorsa, kim ona ille de bu bebeği doğuracaksın diyebilir. Sonuç olarak bence kürtaj olmalı ve sağlam yasal düzenlemelere bağlı olmalı. İşin vicdani boyutu ise kürtajı yaptıranları ilgilendirir bence.