Konu: Kürtaj
Mesajı Okuyun
Old 16-03-2010, 22:56   #48
Av.Bülent Turhan Gündüz

Selam, yanıtımdan sonraki tartışmalarda yine aynı minval üzre devam ediyor. Din hukukları kürtaj olanaksız diyor, tıpkı birçok üye arkadaşın üzerinde ısrarla durduğu gibi... değilmi ki sen öğrendiğinde kalbi atıyor, yaşıyor, aldıramazsın bu suçtur yaklaşımı ile...
Kendisini din etkisinden kurtarmaya çalışan modern hukuk, kadın hareketlerinin de etkisi (başarısı) ile bunun önemli bir kadın hakkı olduğu kabulü ile kadının kendi vücudu ve yaşamı üzerindeki özgürlüklerini de gözeterek, "eğer isterse" (bunu özellikle tırnak içinde yazıyorum) yasal sınırlar içinde kalmak koşuluyla kürtajı tanıyor!
Din hukuku doğal ki, kişisel algıların, insanın biriktirdiklerinin sistematize edilmediği dönemlerde ve yetirince tartışılmadan oluşturulmuş kurallar idi. Modern hukuk kendisini din etkisinden kurtarmaya çabalarken, insanın biriktirdiklerinin daha özgür ve daha katılımcı ortamlardaki tartışmalarının sonuçlarını toplumsal sözleşmeler olarak ortaya koymaya çalışmaktadır. Üstelik modern hukuk din hukukunun aksine herhangi bir zorunluluk getirmiyor, yeniden tırnak içinde belirtiliyorum ki, kadın sahip olduğu bu hakkı "isterse" kullanabilecektir.
Dolayısıyla hayır ben kürtaja karşıyım diyecek ve ne olursa olsun, (tecavüze uğramış bile olsa) kürtaj yaptırmak istemeyen kadın, yaptırmayacaktır, çünkü bu en doğal hakkıdır.
Kürtaj yaptırmak isteyenler ise yaptırabilecektir (yasal sınırlarda) çünkü bu yaptırmak istememek gibi çok doğal bir haktır.
Üstelik bu kadar doğal bir kadın hakkını Sırpların tecavüzü ile veya başkasının tecavüzü ile açıklamak da bana göre bir hukukçu tavır değil. Bir insanın bu hakkı kullanması için Sırp tecavüzüne uğramış Bosna'lı kadın olması gerekmez, kadın olması ve kendi vücudu üzerinde bir karar veriyor olması, yasal sınırlar içinde hareket etmesi yeterlidir.
Çok beceremem ama tavuklu bir komiklik yapayım dedim. Umarım bunca şeyden sonra komik duruma düşen ben olmam.
Kürtaj karşıtı insanlar sahanda yumurta yiyor musunuz? Peki bunu yaptığınız anlarda her sahanda yumurtanın aslında bir tavuğun kürtajı olduğunu düşünüyor musunuz?