Mesajı Okuyun
Old 04-11-2015, 16:37   #4
başgil

13.Hukuk Dairesinin 2014/13315 E. 2014/13503 K. sayılı kararında, iş yoğunluğu nedeniyle gözden kaçırılarak yanlışlıkla onama kararı verildiği bir Yargıtay üyesinin verdiği seminerde açıkça itiraf edilmişti. Ben de seminerde bulunmuştum. Bu karara itibar edilmesi doğru olmamakla birlikte, yeni Borçlar Kanunu'nun yürürlüğü girdiği 01.07.2012 tarihinden sonra imzalanan ticari kredi sözleşmelerinde alınan dosya masraflarının iadesinin hukuken mümkün olduğu kanaatindeyim. Zira, her ne kadar tüketici kanunu hükümlerinin tacirler için uygulanması mümkün olmasa da, ticaret kanununda hüküm bulunmayan hallerde Borçlar Kanunu'nda yer alan hükümlerin uygulanması mümkündür. Bu nedenle, yeni Borçlar Kanunu ile düzenlenen "genel işlem şartları"na ilişkin hükümlerin ticari işlerde de uygulanacağını ve dosya masrafının ödenmesine ilişkin hükümlerin genel işlem şartı olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

İzlenecek yol ise ticaret mahkemesine dava açarak dosya masrafının iadesini talep etmek veya ilamsız takip başlatıp itiraz edildiğinde itirazın iptali davası açmaktır.