Mesajı Okuyun
Old 19-07-2010, 23:46   #177
Av.Barış

Kuyumcu soyan polise 17 yıl hapis cezası
İZMİR'de soyduğu kuyumcuya, kendisini tanıyıp tanımadığını öğrenmek için gittiğinde soygun yaptığı ortaya çıkan polis memuru E.C., 17 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Geçen yıl mayıs ayında Hacıoğlu Kuyumcusu'na giren tabancalı bir kişi, kuyumcu Selim Gümüştekin'i tehdit ederek vitrindeki bilezikleri alıp kaçtı. Olaydan 15 gün sonra kuyumcu dükkanına gelen, üniformalı polisin kendisini soyan kişi olduğunu anlayan Selim Gümüştekin, polisi arayıp haber verdi. Kuyumcu dükkanına gelen polis, taksiye binerek kaçan polisin peşine düştü. Taksiden indikten sonra belediye otobüsüne binen E.C., meslektaşları tarafından gözaltına alındı. Gültepe Karakolu’nda görevli polis memuru E.C., getirildiği gasp büro amirliğinde bir kez daha teşhis edildi.

Çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan polis memuru E.C. hakkında İzmir 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ‘Soygun, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, iki kez de tehdit’ suçlarından dava açıldı. Son duruşmaya tutuklu sanık E.C., avukatı ve kuyumcu Yücel Gümüştekin katıldı. Sanık polis memuru E.C. son savunmasında, “12 yıllık polis memuruyum. Normal vatandaş bile kuyumcuda kamera olduğunu biliyor. Ben suçsuzum ve masum olduğumu biliyorum. Kimseye silah doğrultmadım. Ben bir müşteri olarak uğradım, karşı taraf yalan söylüyor, suçsuzum” dedi. E.C.’nin avukatı da müvekkilinin suç işlediğine dair somut delil bulunmadığını savunarak beraatine karar verilmesini istedi.

Ancak mahkeme heyeti, E.C.’nin silahlı soygun suçunu işlediği kanaatine vararak, 12 yıl hapisle cezalandırdı. Daha sonra iyi hali nedeniyle cezasını 9 yıla nidirdi. Mahkeme heyeti E.C.’ye ayrıca, kuyumcuyu hürriyetinden yoksun bıraktığı için 4 yıl 5 ay, kaçarken kendisini göreni tehdit ettiği için 2 yıl 2 ay, bindiği taksi şoförünü silahla tehdit ettiği için de 1 yıl 8 ay olmak üzere, toplam 17 yıl 2 ay hapis cezası verdi.

DHA