Mesajı Okuyun
Old 18-04-2016, 15:24   #4
Admin

Dili öğrenmenin sırrı bence o dile "maruz kalmaktır". Yurtdışına tek başınıza gider bir süre kalırsanız dili öğrenirsiniz çünkü ister hoşunuza gitsin, ister gitmesin 24 saat o dile maruz kalırsınız. Herkesin yurtdışına gidip uzun süreli kalma imkanı olamayacağına göre dil öğrenmek için bu deneyime nasıl yaklaşılabileceğinizi yani Türkiye'de yaşarken öğrenmek istediğiniz dile nasıl MÜMKÜN OLDUĞUNCA ÇOK maruz kalabileceğinizi düşünmenizi ve hayata geçirmenizi öneririm. İnternet, akıllı telefonlarımızdaki applikasyonlar, her dilde radyo/tv/kitaba kolayca erişim imkanı ile bence artık istediğiniz dile "maruz kalmak" çok kolay, yeterki isteyin. Bir dile kendinizi maruz bırakmanızın çeşitli yaratıcı yollarını düşünelim:
1- O dille yayın yapan TV'leri seyretmeye/radyoları dinlemeye başlayın.
2- O dilde kitaplar, dergiler, gazeteler alın.
3- Bir film ya da dizi seyredecekseniz, o dilde ( en azından o dilin alt yazısı ile) seyredin.
4- O dilde yayın yapan sevdiğiniz bir konuya ait bir forum bulun, üye olun, mesajları okuyun, yazın.
5- O dili öğreten applikasyonları telefonunuza kurun ve bunları kurcalayın.
6- Cep telefonunuzun veya sıkça kullandığınız diğer araçların (mesela bilgisayarınızın işletim sistemini) dilini değiştirin, öğrenmek istediğiniz dilde çalışmalarını sağlayın.
7- Eskiden kelime kartları vardı, artık onların yerini tutan applikasyonlar var, onlardan birini kurun ve her gün düzenli o dilin kelimelerini çalışın (Örneğin android için ücretsiz bir uygulama: https://play.google.com/store/apps/d...oft.MemorionV2 )
8- Konuşma pratiğine ihtiyacınız varsa ana dili o dil olan kişilerle iletişim kurun. (Artık bunun da applikasyonları ve internet siteleri var, örneğin: http://www.mylanguageexchange.com/ )

Kısacası tek başına yurtdışına gitseniz "başınıza ne gelecekse" onu burada "simule etmeye" çalışın. Bunlar bazen sizi oldukça zorlayabilir ancak öğrenmenin temeli de bu zorlama zaten.

Bence dil öğrenmek isteyen kişinin yapabileceği EN KÖTÜ şey, gidip örneğin haftada 2 kez ders veren bir kursa yazılmaktadır. Yanlış anlaşılmasın, bir kursa yazılmak aslında elbetteki çok güzel ve yararlı bir adım ancak bunu yapanların çoğu sadece kursa yazılmanın o dili onlara otomatik olarak öğreteceği ve başkaca birşey yapmalarına gerek kalmadığını düşündükleri için bu girişim yararlı olabilecekken, tam aksine birçok kişi için aslında dil öğrenimlerinin sonu olabiliyor. Kursu amaç değil, dile maruz kalma yolunda araçlardan sadece biri olarak görmek gerek.

Bu arada Sayın Av.Kadir Oruç'un yazdıklarına da tamamen katılıyorum. Özellikle de onun mesajının en sonundaki 2 alıntı bence de dil öğreniminin kilidi:
Alıntı:
["Başarının sırrı amaçtaki sürekliliktir." Benjamin DISRAELI]
["Sabrın hâkimi olan, başka herşeye hâkim olur." George SAVILE]

Dil öğrenmek sabır ve süreklilik işi. Disiplinli ve sabırlı değilseniz işiniz zor. Bu konuda kendinizi test etmek isterseniz o zaman da "Duolingo" uygulamasını kurmanızı öneriyorum. Hem android, hem iphone sürümlerini bulabileceğiniz, ücretsiz, reklamsız dünyanın en ünlü dil öğretim applikasyonu. Üstelik mucizevi şekilde kendi istediğiniz zamanda, günde sadece 15-20 dakikanızı ona ayırmanızı bekliyor. Ama tek bir şartı var: Bir tek gün bile aksatmadan düzenli yapacaksınız! 6 ay bu programı kullanın. 6 ay sonra "ben bir gün bile aksatmadan her gün yaptım!" diyorsanız, gelin dilinizin ne kadar geliştiğini burada paylaşın. Ancak "günde 15 dakika nedir ki, kesin yaparım!" diye bu maceraya(!) girenlerin %90'ı birkaç hafta sonra çeşitli mazeretlerle programı bırakmış olacak. İşte o zaman da aslında dili öğrenmenizdeki asıl engelin sabır ve disiplin olabileceğini tekrar değerlendirmenizi naçizane öneririm.