Mesajı Okuyun
Old 08-10-2019, 16:27   #1
Av. Semih Sancar

Varsayılan Şehit olan askerin yakınlarına yapılması gereken yardım

Değerli meslektaşlarım, herkese iyi çalışmalar diliyorum.
Bir konu hakkında görüş ve önerilerinizi merak etmekteyim. Müvekkillerin oğlu 1983 yılında askerde iken silah arkadaşı tarafından vurularak öldürülüyor.Zamanında tam yargı davası açılmamış. TSK'ya bağlı Mehmetçik Vakfın'nın yasal mevzuatında ölüm yardımı için 1982 tarihinden sonra herhangi bir sebeple(intihar dahil), Ölümün muvazzaflık hizmeti veya ihtiyat döneminde silah altında bulunulduğu süre içerisinde vuku bulması halini ZAMANAŞIMI sözkonusu olmaksızın yeterli şart olarak kabul etmiştir.
Vakfın İstanbul şubesi ile yaptığımız şifahi görüşme üzerine, genel merkezle yapmış oldukları görüşmede olay tarihinden sonra vakıf tarafından gerekli ödemelerin yapıldığını tarafımıza bildirdiler. Ancak müvekkillere böyle bir ödeme yapılmamıştır.
Bu durumda vakfın genel merkezine yapmaları gerekli ödemenin yasal faizi ile birlikte ödenmesi için ihtarname göndermeyi düşünüyorum.
Devamında netice alınmaması halinde da AHM'de tazminat davası açabileceğimizi düşünüyorum.
Bu konu hakkında sizin de önerilerinizi merak etmekteyim.İlgi gösteren herkese şimdiden teşekkür ederim.