Mesajı Okuyun
Old 11-01-2022, 12:18   #1
Av.Kansu

Varsayılan Boşanma Davasi Esnasinda Eşin Vefat Etmesi

Merhaba sayın üstadlarım, meslektaşlarım;
Boşanma davasında Romanya vatandaşı eşe karşı boşanma davası açtık.Dilekçemiz romenceye çevrildi Romanya'ya gönderildi. Sonrasında Romanya'dan tebligatlar geldi ve boşanma davası açtığımız eşin ölmüş olduğunu öğrendik. Boşanma davasını açma sebebimiz davacı tarafın babasından kalan emekli aylığını almak olduğundan, davalıya karşı kusur araştırması talebimiz yok maddi manevi hiçbir talebimiz yok. Romanya'dan gelen tebligatların birer örneğini alıp kendim çevirdiğimde davalının öldüğünü öğrenip durumu hakime bildirdim o da dosyayı kendi inceleyeceğini söyleyip 3 ay sonrasına gün verdi. Ancak Romanya'dan gelen tebligatlar Türkçe'ye çevrilmemiş vaziyette uyapta dahi görülmüyor taranıp dosyaya konmamış. Hakim delillerimi bildirmemiz için 2 hafta süre verdi ve öninceleme durusması olacak. Sizce nasıl bir beyan yazmalıyım? Tebligatlardan davalının öldüğünü öğrenmiş bulunmaktayız kusur araştırılmasına gidilmeksizin karar verilmesi talebimiz vardır davalıdan hiçbir maddi manevi talebimiz yoktur desem hakim karar verir mi ? Yoksa dosyayı yeniden tercüme edilmesi için bilirkişiye mi gönderir ? Tanık deliline dayanmıştım tanık listesi vereyim mi? Tecrübesi olan meslektaşlarımın yardımını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.