Mesajı Okuyun
Old 04-11-2013, 13:01   #4
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim Şen
cevabınız için teşekkür ederim İlhan Bey. o foruma bakmıştım daha öncesinden. daha ziyade soruşturmadan kovuşturmaya geçildiğinde vekalet alınmasıyla ilgili bir forum. kovuşturma esnasında ise sanıktan vekalet ücreti alınarak vekaletnameyle devam edilmesi tartışılmış. bu konuda benim görüşüm de bunun etik olmadığı ve sanığa bu şekilde vekalet ücreti külfeti yükletilmemesi gerektiği yönünde. ben bundan farklı olarak, uğraştığım, emek sarfettiğim bir dosyada hazineden vekalet ücreti almaya hak kazanmak anlamında tartışmak istiyorum.

Böyle bir hususun;

T.B.B. Avukatlık Meslek Kuralları Madde 4 (Avukat, mesleğin itibarını zedeleyecek her türlü tutum ve davranıştan kaçınmak zorundadır) ve Madde 8(Avukat kendine iş sağlama niteliğindeki her davranıştan çekinir) hükümlerine aykırı olduğu kanaatindeyim. Hele bu durumun ;

Alıntı:
Av. İbrahim Şen
Alıntı:
tartışmaya açmak istediğim konuya gelince... kovuşturma esnasında aldığımız CMK görevlendirmelerinde sanığın beraat edeceği kanaatinde isek, sanıktan ekstra bir ücret almaksızın, hatta vekaletname masrafını da kendimiz karşılayarak sanıktan vekaletini almamız ve beraat halinde vekalet ücretine hak kazanmamız mümkün müdür? bu durumun disiplin ve ceza sorumluluğu anlamında sakıncaları var mıdır? belki de en önemlisi bunu yapmak etik midir?

altı çizili kısımlardaki şekilde yapılması halinde bir yaptırımla karşılaşılabileceğini düşünüyorum.