Mesajı Okuyun
Old 01-01-2010, 22:38   #10
üye25928

Antartika'yı Denizcan'ın yaptığı gibi yabana atıp, Türkiyeyi orası ile karşılaştırmak bence çok yanlıştır.

Çünkü Antartika'da hukukçu olmak şüphesiz daha eğlenceli. Bunları yazarken gayet de ciddiyim, yukarıda sizler yayınladığım makaleyi okumayarak üşengeçlik yaptığınız için kısa bir özet geçeceğim. Ondan sonra bazı şeyler sizlere de anlamsız gelmeye başlar herhalde.

Antartika'nın üzerinde yer alan Vostok gölü, dünyanın en büyük göllerinden birisi, ayrıca bu gölün dünya ile irtibatı 500 bin yıl ila 1milyon önce kesinldiği tahmin edilmekte. Yani şu an gölün üzerini bir milyon yıl önce kaplamış bulunun buz tabakası hala çözülmemiş vaziyette. İşte işin heyecanı da burada başlıyor, 1 milyon önce gölde bulunan virüsler, bakteriler ve mikro-organizmalarla dünyanın bağlantısı da direkt olarak 1 milyon yıldır kopuk vaziyette. Gölün üzerinde yaklaşık 5kmlik bir buz tabakayla örtülü vaziyette. Şu an göle sondaj çalışmaları göl yüzeyinin sadece 100 metre üzerinde durdurulmuş vaziyette bunun sebebi ise, gölde bulunması muhtemel 1 milyon yıl önceki çağlara ait mikro-organizmaların varlığı. Bu canlıların telafisi olmayan bir vebaya dönüşmelerinden korkuluyor, ayrıca 1milyon yıldır farklı bir atmosferde, farklı bir basınç seviyesinde yaşıyorlar, günümüz seviyesine çıkartılmaları belki de sakıncalı olabilir görüşünde olan bilim adamları da mevcut. Vostok gölünün yapısı Jupiterin uydusu Europa ile birbirine çok benziyor, bu da vostok gölünde bulunması muhtemel canlı türleri varsa, Europa'da canlı türü olabileceği ihtimalini büyük bir ölçüde artırıyor. Antartika üzerinde yapılan araştırmalar, uluslararası bir andlaşma çerçevesinde yapılıyor, keza bunun denetlemesini de hukukçlular yapıyor, oradaki bilimsel araştırmalar şu an vostok gölünün sadece 100 metre üzerinde, ben roada kalıp o heyecana ortak olmak isterdim.

Yani Antarkita sanıldığı üzere hiç bir şeyi olmayan, buz kıtası değil. Bence Türkiye'de hukukçu olmaktansa oradaki bilimsel araştırmalarda denetleyici olmak daha zevkli. Benzetmeler bence yanlış. Türkiye'de hukukçu olmaktansa Vostok gölünü inceleyen ekipte bulunmayı tercih ederdim, daha heyecanlı.