Mesajı Okuyun
Old 28-12-2011, 16:23   #328
g_soton

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Sayın g_soton,

Burada zamanaşımı süresi 10 yıldır.

Yarg. 21 HD, 12.02.2009 T., 2008/9509 E., 2009/1949 K: "Dava, iş kazası sonucu ölen sigortalının hak sahiplerinin maddi ve manevi zararlarının giderilmesi istemine ilişkindir.

Mahkemece davanın zamanaşımı süresi dolduğundan reddine karar verilmiştir.
Davacıların murisi sigortalı ile davalı işveren arasında hizmet ilişkisi bulunmakta olup davacılar sigortalının halefi olarak bu davayı açmışlardır. Dava iş kazasından kaynaklanmakta ve davalının kusuru iş akdine aykırı davranıştan doğmaktadır. Hizmet akdi ile çalışırken çalıştıranın gerekli önlemleri almaması nedeniyle meydana gelen zararlara akde aykırılığa ilişkin hükümlerin uygulanacağı, hal böyle olunca da meydana gelen zararlara Borçlar Kanununun 125. maddesinin uygulanması gerekir.

Borçlar Kanununun 125. maddesi uyarınca iş kazasından doğan maddi ve manevi zararların tazmini istemine ilişkin davalarda zamanaşımı 10 yıldır..."

Bkz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showp...&postcount=234 v.d.

Saygılar...

Sayın Nevra Hanım
Cevabınız için çok teşekkürler. Ben de ilk etapta bu şekilde düşünüyordum ancak bu durumun haksız fiil olarak değerlendirileceğine dair görüşler de okumam sonucu BK. 60 ile düzenlenen zaman aşımına tabi olabileceği konusunda tereddüde kapıldım. Eklemiş olduğunuz yargıtay kararı için ayrıca teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili araştırma yaparken, bir başka meslektaşla konuşmam sırasında bana, bu tip davalarda HMK ile yeni getirilen belirsiz alacak davası kurumunun doğrudan uygulanacağını söyledi. Yargıtay aşamasındaki dosyalar dahi, yeni kanun gereğince açılan kısmi davaların belirsiz alacak davası niteliğinde olduğunu söyledi. Madde 448' de belirtilen " Bu Kanun hükümleri, tamamlanmış işlemleri etkilememek kaydıyla derhâl uygulanır." durum bunu destekliyor gibi. Ancak anladığım kadarıyla kesin ve net bir durum yok.

Uygulamanın bu şekilde olması halinde, fazlaya ilişkin saklı tutulan haklarımız açısından zaman aşımı sıkıntısı her haliyle ortadan kalkacak diye algılıyorum.

Saygılarımla