Mesajı Okuyun
Old 30-09-2011, 10:50   #46
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan AV.ARZU KILIÇ
.... verdiğiniz örneğe ilişkin sorularınızdaki bir ve iki no'lu soruları diyemez diye cevaplamak istiyorum.... zira bu durum yasa gerekçesindeki hak arama özgürlüğüne aykırı olur... üç no'lu sorunuzdaki yorum ise yasa gerekçesine daha uygun hak arama özgürlüğünü koruma altına alacak bir uygulama olacaktır ....

konuyu tartıştıkça benim kafam daha çok karışmaya başladı.... zira nerdeyse bütün soru ve yorumların haklılık payı var... bu sistemde değişen yegane şeyin ise Tespit davasının kolaylaştırılması olarak görüyorum... bir başka değişen nedir sorusunun cevabının da belirsiz alacak dava türü ile zamanaşımı probleminin kalkması olduğunu düşünüyorum..... en çok takıldığm nokta ise alacak belirliyse kısmi dava açılamaz şeklindeki düzenleme... sanki işleri bu düzenlem karıştırıyor gibi geliyor bana...

PS: acaba ben Pazertesi günkü davayı tespit davası şeklinde mi açşam

Ben de zaten bugüne kadar neredeyse pek uygulamadığımız müspet tespit davalarının sıkça açılacağını;yukarıda yer alan

http://www.turkhukuksitesi.com/showp...86&postcount=6

mesajımda teee o zamanlarda demiştim.

Yakında göreceğiz neredeyse hepimiz müspet davalarını açıp, zamanaşımını keserek hakkımızı garantiye alacağız ve sonra da belirli alacak davalarımızı tıpış tıpış açacağız!