Mesajı Okuyun
Old 29-12-2015, 14:14   #135
Av.09

Alıntı:
Yazan av.mucahit
Sayın meslektaşlarım bu konuda iki kısa sorum olacaktı.

1. Kazanılan davalarla ilgili olarak Danıştay yada BİM nin olumlu yönde kararı var mı?

2. Bu taleplerle ilgili olarak bir zamanaşımı sözkonusu mu ? Mesele 2003 yılında emekli olup 36 yıl bilfiil hizmeti olan emekli için de dava açabilirmiyiz?

1. Bu yönde herhangi bir karar çıktığını henüz ben işitmedim. Genelde miktar bakımından az olduğu için BİM'e gidiyor.

2. Zamanaşımı süresi olsa da Anayasa Mahkemesince iptal kararından sonra işlemeye başlayacaktır. Zİra henüz doğmamış bir hakka yönelik zamanaşımı işlemeyecektir.

Türk Lirası'ndan altı sıfır atılmadan önceki dönemde emekli olunup olunmadığı durumu önemlidir. Altı sıfırdan önceki hesaplama bol sıfırlı hesaplanıp sonrasında altı sıfır atılıp günümüze uygun hale getirileceğini düşünüyorum. Bunu kurumun önceki başka işlemlere uyguladığı usule göre böyle olacağını düşünüyorum. Bazen eksik ödedik denerek kurum tarafından 3-5 lira emekli ikramiyesi gönderiliyor. Tabi zamanın parasıyla 3milyon-5milyon. Buna yönelikte uyarlama davası açılabilir.