Mesajı Okuyun
Old 15-02-2013, 10:00   #27
av.külcü

Alıntı:
Yazan Av.İlker DOLGUN
Diğer işlerini bir kenara bırakıp, saatler süren trafik çilesine katlanıp duruşmasına yetişmeye çalışan fakat duruşma salonu önüne geldiğinde o gün (şu ya da bu nedenle) duruşma yapılamayacağını öğrenip geri dönmek zorunda kalan avukatların sabrını ve anlayışını bekliyoruz hakimlerimizden; yanılıyormuyuz acaba?..

Yanılmıyorsunuz Sn. Meslektaşım, yanılmıyoruz..!!

Geçtiğimiz günlerde bir Ağır Ceza duruşmasını beklerken -3. sırada olmama rağmen- işin yoğunluğundan öğlenden sonraya kalacağımı tahmin ettim ve mübaşire; "duruşmam öğlenden sonraya kalacaksa gidip bürodaki işlerimi halledeyim" dedim. Mübaşir "reise söyle" deyince, mahkeme başkanına aynı gerekçeyi söyledim.
Başkan; "Biz öğlen arası vermiyoruz, (salondaki herkesi çıkarıp kürsüde tost yeyip çay içmek, öğlen arası vermekten sayılmıyor tabi!!) belli olmaz, dosyayı alabiliriz de almayabiliriz de" diye cevap verince, mazeret dilekçemi hazırlayıp, saat 12.00 ye kadar bekledim.
Saat tam 12.00 de; "duruşmanın saati 08.25 olduğu halde saat 12.00 ye kadar duruşma sırasının gelmemiş olması, Avukatlık Kanunundan kaynaklanan; iş görüşmesi, müvekkil görüşmesi gibi programlı işlerimin, günler öncesinden bugün öğlenden sonra yapılmasının kararlaştırılmış olması sebepleriyle, öğlenden sonraya bırakılması kuvvetle muhtemel duruşmaya katılmam mümkün olmayacağından, mesleki mazeretimin kabulü ile duruşmanın bir başka güne bırakılması...." içerikli mazeret dilekçemi imzalayarak mübaşire "dosyaya konması" için verdim ve salondan çıktım.

Baro odasında giyinirken mübaşir koşarak geldi "gitmeyin dosyanızı alıyoruz" dedi. Cübbemi giyip gittim. Sanki sıram gelmiş gibi, hiçbir şey olmamış gibi duruşmam yapıldı ve mübaşir vasıtasıyla mazeret dilekçem iade edildi.
Yorum sizin...

Bu küçük anı paylaşımından sonra bugün rastladığım bir Yargıtay Kararını paylaşmak istiyorum. Umarım işimize yarar;

YARGITAY
16. Hukuk Dairesi 2010/910 E.N , 2011/3962 K.N.

İlgili Kavramlar

TELGRAFLA MAZERET DİLEKÇESİ MASRAF

Özet
TELGRAFLA MAZERET DİLEKÇESİ GÖNDEREN MÜŞTEKİ VEKİLİNİN MAZERET DİLEKÇESİNE MASRAF EKLEMEMESİ DOĞAL OLUP, DURUŞMA GÜNÜNÜ DAHA SONRA KALEMDEN ÖĞRENMESİNİN MÜMKÜN BULUNMASINA GÖRE MASRAF EKLENMEDİĞİ GEREKÇESİ İLE MAZERETİN REDDİNE KARAR VERİLMESİ İSABETLİ DEĞİLDİR.

İçtihat Metni

Alacaklısını zarara sokmak kastiyle mevcudu azaltmak suçundan sanık S…. hakkında açılan davanın ve şikayet hakkının İİK'nın 349/5. maddesi gereğince düşürülmesine karar verilmiş, hüküm yasal süresi içerisinde şikayetçi vekili tarafından temyiz edildiğinden, Yargıtay C.Başsavcılığı'nın bozma istemli tebliğnamesi ile dosya Daireye gönderilmiş olmakla, inceleme raporu ve dosyadaki belgeler okunarak gereği görüşüldü:

09.12.2009 tarihli duruşma için telgrafla mazeret dilekçesi gönderen müşteki vekilinin mazeret dilekçesine masraf eklenmemesi doğal olup, duruşma gününü daha sonra kalemden öğrenmesinin mümkün bulunmasına göre masraf eklenmediği gerekçesi ile mazeretin reddi ile yazılı şekilde hüküm kurulması isabetsiz, temyiz itirazları bu nedenle yerinde bulunduğundan kabulü ile hükmün istem gibi (BOZULMASINA), 01.07.2011 gününde oybirliğiyle karar verildi.